Kto składa sprzęt Apple?

Opublikowano: 30.07.2013 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 272

Zatrudnianie dzieci w fabrykach to tylko jedno z kilkudziesięciu naruszeń praw pracowników, do jakich dochodzi w fabrykach Pegatron Group, ważnego dostawcy Apple – uważa organizacja China Labor Watch.

Trzy lata temu firma Apple sama przyznała, że w fabrykach produkujących jej sprzęt dochodziło do zatrudniania dzieci oraz naruszania innych praw pracowników. Firma obiecała zadbać o wyeliminowanie tych praktyk, ale to się najwyraźniej nie udało. W roku 2012 organizacja Fair Labor Association (FLA) opublikowała raport bardzo surowy dla chińskich fabryk Foxconnu. Według FLA w zakładach tej firmy nieprzestrzegane były nawet chińskie standardy pracy, które uznawane są za wyjątkowo liberalne.

Teraz kolejny raport stawiający produkcję gadżetów Apple w nie najlepszym świetle wydała organizacja China Labor Watch (CLW). Ten 60-stronicowy dokument dotyczy fabryk firmy Pegatron Group. Jest efektem pracy osób, które w dyskretny sposób przeprowadziły prawie 200 wywiadów z pracownikami tych fabryk.

Z raportu wynika m.in. że:

– większość pracowników produkcji pracuje ponad 60 godzin tygodniowo, nawet do 69 godzin – także kobiety w ciąży pracowały po 11 godzin dziennie przez 6 dni w tygodniu,

– pracowników przymuszano do pracy w nadgodzinach,

– w fabrykach pracowali ludzie poniżej 18 roku życia, w takim samym wymiarze czasu jak dorośli,

– część czasu pracy nie była liczona do wynagrodzenia (od 7 do 14 godzin czasu pracy miesięcznie),

– stosowano takie praktyki jak wstrzymywanie dokumentów pracowników oraz potrącania kar umownych z wypłat w razie zwolnienia przed upływem trzech miesięcy,

– pracownicy byli zastraszani, poddawani karom zbiorowym, pozbawiani wypoczynku, mieszkali w zatłoczonych pokojach bez dostępu do łazienki i nawet ciepłej wody. Poważnie zaniedbywano kwestie BHP.

W raporcie są również zdjęcia obrazujące pewne problemy i bardziej szczegółowe omówienia stosowanych praktyk i związanych z nimi niebezpieczeństw dla ludzi. Powyżej zdjęcia pomieszczeń mieszkalnych robotników.

Co na to Apple i Pegatron? Oczywiście obie firmy traktują sprawę poważnie i zapowiadają wszczęcie własnych postępowań w tej sprawie. Szczególnie ciekawe jest takie oświadczenie ze strony Pegatronu, który w tej chwili chce zrobić wrażenie, jakby wcześniej nie miał pojęcia o tym, co dzieje się w jego własnych fabrykach.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
onelove
Użytkownik
onelove

Co na to Apple ? Kasa, kasa, kasa chciwość pieprzyc ludzi nie liczymy się z plebsem. Tak myślą a “oficjalnie” jest nam szkoda ze doszło do naruszenia praw człowieka nic o tym nie wiedzieliśmy postaramy się aby warunki pracy były diametralnie zmienione. No warunki pracy w rzeczywistości jeszcze się pogorszyły. Kto ma oczy ten widzi jak to jest :)