Kto odpowiada za podwyżki składek OC?

Opublikowano: 28.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 345

Dlaczego w ciągu ostatniego roku ceny OC poszły tak mocno do góry? Niestety, w głównej mierze to efekt działania poprzedniego przewodniczącego KNF – Andrzeja Jakubiaka. We wrześniu ub.r. wysłał on do wszystkich zakładów ubezpieczeń w Polsce list, w którym zalecił, aby “ceny ubezpieczeń OC zostały dostosowane do faktycznie ponoszonego ryzyka”. Innymi słowy – dał ubezpieczycielom “zielone światło” na podwyżki OC. Efekt? Tylko w ciągu ostatniego roku ceny polis podrożały średnio od 30 do nawet 50 proc.!

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, co było rzeczywistym powodem drastycznych podwyżek polis OC, jakie mogliśmy obserwować w ciągu ostatnich miesięcy. Otóż 28 września 2015 r., ówczesny przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego – Andrzej Jakubiak – wysłał do wszystkich zakładów ubezpieczeń w Polsce list. W piśmie tym stwierdził, że ceny ubezpieczeń OC nie są dostosowane do faktycznie ponoszonego przez zakłady ubezpieczeń ryzyka. Z uwagi na to zalecił wszystkim ubezpieczycielom podwyższenie składek na OC, stwierdzając jednocześnie, że kto się do tego zalecenia nie dostosuje, będzie się musiał liczyć z kontrolami KNF. Jeśli te wykażą nieprawidłowości, to danemu ubezpieczycielowi będzie groziła finansowa kara lub nawet utrata licencji.

Interwencja przewodniczącego KNF w zakres, który przynajmniej w teorii winien być regulowany przez “niewidzialną rękę rynku”, bardzo szybko przyniosła niepożądane dla kierowców skutki. Ceny polis OC dla polskich kierowców w ciągu kilku kolejnych miesięcy skoczyły średnio od 30 do nawet 50 proc. (w zależności od doświadczenia/stażu danego kierowcy oraz posiadanego przez niego pojazdu). Wszystko w imię zapewnienia zakładom ubezpieczeń odpowiednio wysokich zysków.

Na podstawie: KNF.gov.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
robal
Gość
robal

“Mając na uwadze powyższe, organ nadzoru oczekuje, iż zakłady ubezpieczeń podejmą bez zbędnej zwłoki wskazane powyżej działania zapewniające długookresowo dostosowanie wysokości składek….”
Zachęcam do czytania źródeł, bo jak po raz kolejny widać dzięki temu artykułowi, tą samą wiadomość można przedstawić na kilka różnych sposobów. Jedni widzą zalecenie złego członka złej poprzedniej partii a inni zauważą słowo “długookresowo”. Jest news? Jest. Autor koniecznie powinien wysłać CV do mediów. Nada się.
Pozdrawiam