Kto jest tajnym wierzycielem całego świata?

Opublikowano: 16.07.2019 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 162

Chiny są największym „tajnym” wierzycielem na świecie. Do takiego wniosku doszli ekonomiści z Harvardu, Uniwersytetu w Monachium i Uniwersytetu Chrystiana Albrechta w Kilonii – pisze gazeta „Kommiersant”.

Chiny już teraz są największym oficjalnym światowym kredytodawcą, ustępując tylko Stanom Zjednoczonym pod względem łącznej sumy udzielonych kredytów. Nie wiadomo jednak niczego o chińskim eksporcie kapitału, ponieważ Pekin nie zdaje żadnych sprawozdań do międzynarodowych instytucji finansowych, a agencje, wykonujące rankingi kredytowe nie uwzględniają tych informacji w swoich raportach.

Niemieccy i amerykańscy ekonomiści naliczyli około tysiąc pożyczek i 3 tys. grantów, wydanych przez Chiny od 1949 do 2017 roku na sumę 530 mld dolarów. Zgodnie z ich danymi, połowa to tak zwana „parakredyty”.

Jak tłumaczą specjaliści, w odróżnieniu od innych państw Chiny przyznają prawie wszystkie kredyty za pośrednictwem rządu: kraje rozwinięte otrzymują pożyczki przy pomocy wykupowania obligacji przez Ludowy Bank Chin, a rozwijające się – poprzez bezpośrednie kredyty banków państwowych, które często są przyznawane według stawek rynkowych oraz z zabezpieczeniem pod postacią ropy.

Według oficjalnych danych bezpośrednie kredyty od zera w 1998 roku wzrosły do 1,6 bln dolarów w 2018 (to 2% światowego PKB). Większość pożyczek przypadła na państwa z niskim lub średnim dochodem.

Biorąc pod uwagę wykupione obligacje suma kredytów zwiększy się do 5 bln dolarów lub 6% światowego PKB. Razem z zagranicznymi papierami wartościowymi i bezpośrednimi inwestycjami w 2017 roku suma zobowiązań finansowych świata wobec Chin przewyższa 8% światowego PKB.

Jak twierdzą ekonomiści, suma długów 50 największych kredytobiorców Chin według najskromniejszych szacunków wzrosła o około 1% PKB w 2005 roku do ponad 15% w 2017 roku. „Parakredyt” zaciągnięty u Chin jest największy dla Wenezueli, Zimbabwe i Iranu.

Zdaniem specjalistów na udział struktur ChRL przypada jedna czwarta kredytowania bankowego państw rozwijających się, co pozwala Chinom wyprzedzić Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz Bank Światowy i zostać największym oficjalnym wierzycielem. Jak zaznaczają ekonomiści, wzrost kredytów państwowych i inwestycji jest bezprecedensowy dla czasu pokoju i można go porównać tylko do wzrostu kredytowania ze strony USA po dwóch wojnach światowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
janpol
Użytkownik

Ale ci Żydzi są perfidni, aby opanować świat gotowi są nawet operacyjnie zmienić nosy i zaordynować sobie skośne oczy. No kto by pomyślał…