Księżyc wpływa na opady

Opublikowano: 03.02.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

W najbliższym numerze “Geophysical Research Letters” ukażą się wyniki badań naukowców z University of Washington, z których wynika, iż fazy księżyca mają wpływ na opady. “O ile mi wiadomo, to pierwsze badania, które w sposób przekonujący wyjaśniają związek pomiędzy siłami pływowymi księżyca a opadami” – mówi Tsubasa Kohyama, jeden z autorów badań.

Kohyama badał fale atmosferyczne – czyli okresowe oscylacje zmiennych meteorologicznych – gdy zauważył niewielkie oscylacje ciśnienia. Wraz z profesorem Johnem Wallace’em przez dwa lata śledzili to zjawisko. Od kilkudziesięciu lat wiadomo, że fazy księżyca wpływają na ciśnienie. Gdy księżyc jest nad naszymi głowami lub pod naszymi stopami, ciśnienie jest wyższe – mówi Kohyama. Teraz po raz pierwszy udało się wykazać, że księżyc ma też niewielki wpływ na opady.

Gdy satelita ziemski jest nad naszymi głowami, atmosfera wybrzusza się w jego kierunku, wzrasta więc ciśnienie. Wyższe ciśnienie zwiększa lokalnie temperaturę, a jako że cieplejsze powietrze może zatrzymać więcej wody, staje się ono bardziej wilgotne. A im bardziej wilgotne powietrze, tym większe prawdopodobieństwo opadów.

Kohyama i Wallace przeanalizowali dane z należącego do NASA i Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) satelity Tropical Rainfall Measuring Mission z lat 1998-2012. Wykazali w ten sposób, że rzeczywiście gdy księżyc świeci wysoko nad Ziemią, dochodzi do niewielkiego zwiększenia opadów. Ilość opadów rośnie o około 1%, jest więc praktycznie niezauważalna dla ludzi i nie wpływa na inne elementy pogody. Kohyama mówi, że odkrycie to pozwoli np. przetestować modele klimatyczne. Można bowiem sprawdzić, czy są one w stanie przewidzieć zmiany opadów związane z obecnością księżyca. Profesor Wallace ma teraz zamiar sprawdzić, czy księżyc wpływa na różne rodzaje deszczu i czy gwałtowne opady mają coś wspólnego z naturalnym satelitą Ziemi.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ScienceDaily.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o