Kryzys polityczny w Iraku

Opublikowano: 02.08.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1217

Setki zwolenników wpływowego szyickiego przywódcy Muktady as-Sadra nadal przeprowadziły akcję protestacyjną w irackim parlamencie w Bagdadzie. Sadr wezwał do zaostrzenia protestów, co jego przeciwnicy zinterpretowali jako „wezwanie do zamachu stanu”. ONZ i Unia Europejska wyraziły zaniepokojenie sytuacją.

Zwolennicy Sadra przeprowadzili szturm na budynek parlamentu. „Demonstranci ogłaszają strajk okupacyjny aż do odwołania” – ogłosił ruch Sadra w oświadczeniu, za pośrednictwem serwisu internetowego Whatsapp. Wiadomość tę cytuje państwowa agencja informacyjna INA.

Mimo użycia przez siły bezpieczeństwa armatek wodnych i gazu łzawiącego, w sobotę tysiące demonstrantów przedarło się przez betonowe bariery do ściśle strzeżonej strefy rządowej w Bagdadzie, gdzie znajduje się gmach parlamentu. Według Ministerstwa Zdrowia co najmniej stu demonstrantów i 25 funkcjonariuszy zostało rannych. Zwolennicy Sadra już parę dni temu na krótko zajęli siedzibę parlamentu.

Irakijczycy protestują przeciwko kandydaturze Mohammeda Shia al-Sudaniego na stanowisko premiera, utworzonego przez sojusz proirańskich szyitów.

Formowanie rządu od miesięcy znajduje się w impasie, podobnie jak wybór nowego prezydenta. Dopóki nie ma nowego prezydenta, nie można utworzyć nowego rządu. as-Sadr, trybun ludowy, kaznodzieja i były przywódca milicji, wyszedł wzmocniony z październikowych wyborów parlamentarnych. Od lat uznaje się go z jednego z najbardziej wpływowych polityków.

Mobilizacja mas była jasnym przesłaniem od Sadra dla jego rywali, że nie będzie rządu „bez jego zgody” – powiedział politolog Ali al-Baidar. W ostatnich latach polityk ten pozował na zaciekłego przeciwnika szerzącej się korupcji. Chociaż sojusznicy Sadra znajdują się również na najwyższych szczeblach ministerstw, to jego zwolennicy postrzegają go jako gwaranta walki z nadużyciami władzy.

W oświadczeniu wydanym przez zwolenników Sadra, okupujący parlament zostali wezwani do utrzymania budynku w czystości i zorganizowania nieuzbrojonych patroli bezpieczeństwa.

Sam Sadr napisał na Twitterze, że „spontaniczna i pokojowa rewolucja” daje „niezwykłą szansę na fundamentalną zmianę systemu politycznego”. Wezwał „wszystkich, łącznie z przedstawicielami różnych społeczności, naszymi siłami bezpieczeństwa i członkami (proirańskiego) Haszd al-Szaabi, by poparli rewolucjonistów”.

Te uwagi zostały odebrane przez jego głównych szyickich przeciwników politycznych jako „wezwanie do zamachu stanu przeciwko narodowi, państwu i jego instytucjom”. Jednocześnie w oświadczeniu powtórzyli swoje „wezwanie do dialogu ze wszystkimi siłami politycznymi, zwłaszcza z nurtem sadrastycznym”.

UE wezwała Irak do „konstruktywnego dialogu politycznego”. Rzecznik sekretarza generalnego ONZ António Guterresa zaapelował, by wszystkie strony politycznego konfliktu „złagodziły spór”.

Na podstawie: Stern.de
Źródło: Euroislam.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.