Kryzys kowidowy oszczędził wielkich producentów broni

Opublikowano: 07.12.2021 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1790

Ucierpiało wiele gałęzi gospodarki i miliony rodzin na świecie, ale nie przemysł zbrojeniowy. Rok 2020 był okresem osiągnięcia kolejnego rekordu wzrostu utrzymującego się od sześciu lat: koncerny zbrojeniowe zebrały 531 miliardów dolarów, z czego ponad połowa przypada nasze sojusznicze koncerny amerykańskie, jeśli wierzyć SIPRI (sztokholmskiemu Międzynarodowemu Instytutowi Badań nad Pokojem).

Sprzedaż broni wzrosła w zeszłym roku o 1,3 proc., podczas gdy produkt światowej gospodarki spadł o 3 proc. Jeśli liczyć od roku 2015, postęp wzbogacenia się producentów wyniósł 17 proc., co cieszy wszystkich spekulantów giełdowych i wielki kapitał. Absolutnym rekordzistą są koncerny krajów NATO: po nich jest długo, długo nic. Na czele najlepiej zarabiających jest pięć firm amerykańskich – Lockheed-Martin, Raytheon Technologies, potem Boeing, Northrop Grumman i General Dynamics.

Dopiero na szóstym miejscu znajduje się firma europejska – brytyjski BAE Systems, a za nią trzy przedsiębiorstwa chińskie (Norinco, Avic i CETC); pierwszą dziesiątkę zamykają Amerykanie z L3Harris. Według sztokholmskiego Instytutu, przemysł zbrojeniowy ma się dobrze dzięki polityce subwencji państwowych podjętych w roku epidemii oraz zwolnienia go z lockdownów, które ciężko dotknęły inne gałęzie gospodarek.
„Sektor ten był po prostu politycznie chroniony” – podkreśla SIPRI, tym bardziej, że popyt na broń wcale nie malał.

Tym niemniej przemysł zbrojeniowy nie był całkowicie odporny na koronawirusa, gdyż dochodziło do pewnych opóźnień w dostawach, choć nieporównywalnie mniejszych, niż we wszystkich innych dziedzinach.

Jeśli przyjrzeć się pierwszej setce producentów i podzielić ich na bloki geopolityczne, to koncerny krajów NATO opanowały 75 proc. światowego rynku. Dalej mamy Chiny (13 proc.) i Rosję (5 proc.). W oczy rzuca się niebywały postęp Chin, który Instytut tłumaczy chęcią Chińczyków do większej autonomii w tym względzie oraz wzrostem napięcia między nimi a Ameryką.

Autorstwo: Jerzy Szygiel
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.