Krytyka Rosji przez Zachód to „przyganianie kotła garnkowi”

Opublikowano: 06.12.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2289

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim w październiku 2022 r. nad rezolucją potępiającą Federację Rosyjską, w związku z wojną na terytorium Ukrainy i w kontekście jej eskalacji oraz zarzutu sponsorowania terroryzmu, głos zabrała między innymi irlandzka eurodeputowana Clare Daly z socjalistycznej partii Independents 4 Change (Niezależni dla Zmiany), zrzeszona w grupie Zjednoczonej Lewicy Europejskiej.

Zwracając się do europarlamentarzystów, stwierdziła, że w jej opinii państwa świata zachodniego — Europy i USA — stosują podwójne standardy, ponieważ sponsorują lub w przeszłości sponsorowały pewne formy terroryzmu, jak również nie podjęły dotychczas wystarczających działań zmierzających do deeskalacji konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Jak powiedziała (w luźnym tłumaczeniu) – „Sponsorowanie terroryzmu przez państwo jest terminem prawa amerykańskiego. Taki termin nie istnieje w prawie Unii Europejskiej, ale doradca Zełenskiego wezwał do tego […]. I tu znowu zgłaszamy się [Parlament Europejski] do służby. A wszystko, co zostanie zrobione, utrudni osiągnięcie pokoju. Właśnie tego chcą ekstremiści. Braku pokoju […], spalenia wszystkich mostów i aby Ukraina stała się stałą „rzeźnią” w samobójczej „świętej krucjacie” przeciwko Rosji. Tak więc, jeśli chcecie zacząć nazywać państwowych sponsorów terroryzmu, zróbmy to! Europejskie sponsorowanie izraelskiego terroryzmu w Palestynie, zachodnie sponsorowanie saudyjskiego terroru w Jemenie, ISIS — produkt sponsorowania przez Francję, Amerykę, Brytyjczyków, Turcję, Zatokę Perską, Syrię i Irak, dziesięciolecia prawicowego terroryzmu wspieranego przez Stany Zjednoczone przeciwko rewolucji kubańskiej, Contras w Nikaragui, szwadrony śmierci w Gwatemali, w Salwadorze. Pamiętajcie o Wietnamie, Laosie, Kambodży. Horror za horrorem, terror za terrorem! Nie ma nic konstruktywnego w przyganianiu kotła garnkowi. Czy kiedykolwiek zaczniecie walczyć o pokój, o zakończenie wojny, co jest oczywiście w interesie obywateli UE, Ukrainy i Rosji?”.

Wystąpienie eurodeputowanej Daly można obejrzeć poniżej.

Podczas kolejnej debaty na forum PE w listopadzie 2022 r., Clare Daly zwróciła uwagę na dotychczasową powściągliwość samych władz USA w ewentualnym formalnym uznaniu Rosji za sponsora terroryzmu, co mogłoby utrudniać m.in. dalsze kontakty dyplomatyczne pomiędzy obydwoma państwami. Daly stała się w ostatnim okresie znana ze swoich wzbudzających kontrowersje, antymilitarystycznych wypowiedzi na forum PE.

Zdecydowana większość eurodeputowanych przyjęła 6 października br. rezolucję w sprawie eskalowania przez Rosję wojny napastniczej przeciwko Ukrainie, a następnie 23 listopada br. kolejną rezolucję w sprawie uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. W przypadku drugiej z wymienionych rezolucji – 494 europarlamentarzystów zagłosowało za jej przyjęciem, przeciw 58, 44 wstrzymało się, a reszta — około stu — nie uczestniczyło w głosowaniu. Wśród kilkudziesięciu europarlamentarzystów, którzy opowiedzieli się przeciwko przyjęciu rezolucji uznającej Rosję za państwo sponsorujące terroryzm — znaleźli się przedstawiciele zarówno ugrupowań prawicowych, takich jak Tożsamość i Demokracja czy konserwatyści, Socjalistów i Demokratów, jak i Zjednoczonej Europejskiej Lewicy. Grupy te nie zagłosowały jednak jednomyślnie.

Autorstwo: Anita Kowalska
Na podstawie: en.Wikipedia.org, Europarl.Europa.eu, wGospodarce.pl
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Fenix 06.12.2022 08:14

  I znowu to samo , oksymoron ” Walka o pokój “? O pokój się nie walczy ! Kończy się walkę ,i wojnę. Pokój się negocjuje i podpisuje, tak zachowuje i utrzymuje, z korzyścią wszystkich stron zainteresowanych pokojem.

 2. Anne K 06.12.2022 09:09

  Fenix – Ta pani właśnie o to na ogół apeluje.

 3. Fenix 06.12.2022 09:31

  @ Anne K”Czy kiedykolwiek zaczniecie walczyć o pokój, o zakończenie wojny, co jest oczywiście w interesie obywateli UE, Ukrainy i Rosji?”.
  Czy kiedykolwiek pomyśleliście o pokoju, o zakończeniu wojny? To jest w interesie Ukrainy, Rosji, i ludzi z całego świata! Wojna wszystkich poniża , zubaża, i nikt nie wzrasta.

 4. Anne K 06.12.2022 09:54

  Walka może też synonimiczne oznaczać działanie, a niekoniecznie walkę zbrojną. Zresztą zdaje się w oryginale ta pani użyła zwrotu “championing peace” (o obronie pokoju albo opowiadaniu się za pokojem), jak na nagraniu. To jedynie detal.

 5. Fenix 06.12.2022 10:04

  Więc zgadzam się na wszelkie działanie do zawarcia i utrzymania pokoju. To samo dotyczy wolności. Nie walczymy o wolność, a zwracamy wolność, by tą zachowaną się cieszyć. Wojna i walka to podział , zmarnowana energia, straty i ofiary.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.