Krypta w krypcie w Egipcie

Opublikowano: 07.09.2015 | Kategorie: Historia, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 7

W trakcie prac konserwacyjnych w nekropolii Assasif niedaleko Luxoru odnaleziono grobowiec wezyra Górnego Egiptu Padibasteta. Odkrycie jest ciekawe nie tylko z uwagi na jego umiejscowienie wewnątrz innego grobowca. Rzuca ono również światło na sztukę sepulkralną egipskich dostojników państwowych.

Znalezisko pochodzi z okresu XXVI dynastii „saickiej”, która panowała w latach 664-525 p.n.e. W dziejach Egiptu był to okres zjednoczenia oraz zrzucenia jarzma asyryjskiego. Wcześniejsza XXV dynastia kuszycka władała wyłącznie Górnym Egiptem, w którego granicach leżała nekropolia w Assasif.

Mahmud Afifi, szef Sekcji do Spraw Starożytnego Egiptu, przekazał, że grobowiec odnaleziono wewnątrz innej krypty, należącej do Karabaskena, władcy Teb i kapłana Amona z czasów XXV dynastii. Pokazuje to zwyczaj ponownego wykorzystywania grobowców. Afifi dodał jednak, że część dekoracji i malowideł została stworzona specjalnie dla Padibasteta. Miały mu one zapewnić powodzenie w zaświatach.

Kierująca pracami Elena Pischikova twierdzi, że Padibastet mógł być pochowany w głównej komorze w miejscu Karabaskena lub w oddzielnym szybie. Zapowiedziała również, że trwające dalej prace archeologiczne z pewnością przyniosą nowe odkrycia.

Mamdouh Eldamaty, Minister Starożytności – organu odpowiedzialnego za konserwację i ochronę zabytków i wykopalisk w Egipcie – przekazał, że odkrycie jest bardzo ważne i pokazuje nowe szczegóły architektury i rozplanowania grobowców najwyższych dygnitarzy państwowych w okresie saickim.

Badania tytułów, które nosił Padibastet, wskazują, że był on wnukiem Pabasy – arystokraty, którego grobowiec znajduje się na wschód od Assasif.

Projekty konserwatorskie w Assasif rozpoczęły się w 2006 roku, gdy odkryto na nowo dwa grobowce należące do władców kuszyckich – Karabaskena I Karakahamuna oraz pochodzącą z wczesnego okresu saickiego kryptę kapłana Irtieru. Mimo że były one wcześniej znane, nigdy nie zostały dobrze opisane przez archeologów. Teraz trwają w nich prace restauratorskie i konserwatorskie.

Autorstwo: Igor Rosa
Na podstawie: english.ahram.org.eg
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o