Krwawe rozpędzenie demonstracji w Sudanie

Opublikowano: 06.06.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 473

Sudan znów pogrąża się w chaosie. Wojsko brutalnie rozpędziło protest i zaczęło strzelać do ludzi. Niektóre szacunki mówią o 108 ofiarach śmiertelnych. Teraz opozycja nawołuje do masowych protestów.

W poniedziałek, demonstranci, którzy od dłuższego czasu protestowali pod siedzibą Ministerstwa Obrony w Chartumie, stolicy Sudanu, zostali rozpędzeni przez paramilitarne Siły Błyskawicznego Wsparcia (RSF) i policję. Wojskowa junta ostrzegała wcześniej, że może zakończyć protest z użyciem siły.

Według najnowszych szacunków Centralnego Komitetu Sudańskich Lekarzy, który powiązany jest z opozycją, zginęło 108 osób a ponad 230 zostało rannych. We wtorek, w rzece Nil odnaleziono 40 ciał.

Jednak Tymczasowa Rada Wojskowa, która przejęła władzę w Sudanie po kwietniowym przewrocie, oznajmiła, że wojsko próbowało jedynie wyeliminować przestępców, ale „nieznane siły” doprowadziły do masakry. Wojskowi utrzymują również, że zginęło co najwyżej 46 osób, a opozycja celowo przedstawia zawyżone szacunki.

Demonstranci domagają się, aby władza w Sudanie została przekazana w ręce cywilów i sprzeciwiają się planom zorganizowania wyborów w ciągu najbliższych dziewięciu miesięcy. Wcześniej, ta sama opozycja wzywała wojsko do obalenia prezydenta Omara Baszira, który rządził Sudanem przez ostatnie 30 lat. Teraz, po brutalnym rozpędzeniu demonstracji, nawołuje do masowych protestów i paraliżu. Tymczasowa Rada Wojskowa, po namowie Arabii Saudyjskiej, zaproponowała wznowienie negocjacji. Opozycja odmówiła, a to może doprowadzić do eskalacji niepokojów.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.