Krwawe protesty muzułmanów w Indiach

Opublikowano: 16.12.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 963

Co najmniej sześć osób zostało zabitych, a w wielu regionach kraju nie działa sieć internetowa i została w nich wprowadzona godzina policyjna – to bilans trwających od kilku dni protestów w Indiach. Wzniecają je tamtejsi muzułmanie, którzy krytykują nowe prawo o obywatelstwie przyznające indyjski paszport imigrantom z sąsiednich państw, o ile nie są oni jednak wyznawcami islamu.

Według informacji przekazanych przez indyjskie służby, w trwających już od pięciu dni protestach zginęło dokładnie sześć osób, zaś cztery z nich zostały zastrzelone przez funkcjonariuszy policji. Gwałtowne zamieszki spowodowały, że w niektórych regionach północno-wschodnich regionach Indii wprowadzona została godzina policyjna, a także ograniczono dostęp do sieci internetowej.

Do najbardziej gwałtownych starć doszło w mieście Guwahati, będącym stolicą stanu Asam. To właśnie tam zginęły wszystkie osoby zastrzelone przez policję, natomiast dzisiaj w pokojowym proteście wzięło udział blisko pięć tysięcy osób. Od przemocy nie zamierzają z kolei stronić studenci uczący się na muzułmańskim uniwersytecie Jamia Millia Islamia w Dehli, którzy starli się z policją oraz podpalili dwa autobusy miejskie.

Gwałtowne zamieszki w Indiach mają związek z nową ustawą o obywatelstwie, która ma przyznać indyjski paszport osobom uciekającym do tego kraju przed 2015 rokiem z Afganistanu, Bangladeszu i Pakistanu. Dokument mogą uzyskać jednak tylko osoby nie będące wyznawcami islamu, co zdaniem muzułmanów ma marginalizować ich liczącą blisko 200 mln osób mniejszość, a także jest złamaniem konstytucyjnej zasady świeckości państwa.

Na podstawie: AlJazeera.com, BBC.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o