Krwawa seria zamachów ISIL w Jemenie

Opublikowano: 19.12.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 397

Kolejną masakrę, po której nie będzie ogólnoświatowej żałoby i masowego wyrażania solidarności z ofiarami, urządziło Państwo Islamskie. Atak zamachowca-samobójcy zabił przynajmniej 40 osób, a drugie tyle zranił. Zamordowani to obywatele jednego z najbardziej cierpiących i najbardziej zapomnianych krajów świata – Jemenu.

Państwo Islamskie po raz drugi w tym tygodniu zaatakowało bazę wojskową As-Sulban w Adenie. W poprzednim ataku zginęło 48 żołnierzy. Dzisiaj – kolejnych czterdziestu, zaś dalszych 70 zostało rannych. Zamachowiec wysadził się w powietrze, gdy mężczyźni oczekiwali na wypłatę.

Aden jest od dawna areną krwawych walk wewnętrznych między różnymi organizacjami sunnickich fundamentalistów, którzy oprócz tego walczą z szyicką partyzantką Huti i równocześnie z jej głównym konkurentem – wojskiem lojalnym wobec prezydenta Abd Rabbuha Mansura Hadiego. Zarówno Al-Ka’ida Półwyspu Arabskiego, jak i Państwo Islamskie nie kryją się z tym, że chciałyby po prostu przejąć chociaż kawałek Jemenu tylko dla siebie. Dla IS to priorytet tym bardziej, że posiadłości terrorystów w Iraku ogromnie się skurczyły i w dłuższej perspektywie skazane są na upadek.

Bombardująca Jemen Arabia Saudyjska, starając się jakoś zrekompensować braki swoich wojsk lądowych, niejednokrotnie zawierała lokalne sojusze z terrorystami z Al-Ka’idy, którzy działali w Jemenie już dużo przed powstaniem IS, ale i tej drugiej organizacji pomagała, kiedy mogło to być użyteczne do walki z Huti. Efektem jest tragedia zwykłych ludzi, którzy, narażeni na śmierć w atakach lotniczych dowodzonej przez Saudów, a wspieranej przez USA i Wielką Brytanię koalicji, dodatkowo znaleźli się w kotle walk między bezwzględnymi dżihadystami. ONZ szacowała kilka miesięcy temu, że podstawowej pomocy humanitarnej potrzebuje obecnie blisko 70 proc. obywateli i obywatelek Jemenu.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o