Krowy rusofoby ratują się okularami VR?

Opublikowano: 29.11.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1344

25 listopada na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego pojawiła się nowość o testach prototypu okularów wirtualnej rzeczywistości mających na celu poprawę warunków hodowlanych bydła.

https://www.youtube.com/watch?v=wH_pIiW5jys

Wiadomość, która zrodziła liczne żarty i memy, została przedrukowana przez liczne rosyjskie i zagraniczne media, w tym polskie. „Wszystko po to, aby się nie stresowały rzeczywistością” – czytamy na portalu TVP.info. „Wystarczy je lepiej karmić. Ruskie nawet krowy robią w wuja” – zauważa internauta na PolsatNews.pl. A czytelnicy portalu Tech.WP.pl w ogóle nastawieni są krytycznie: „Taki kraj, gdzie wszystko jest pijane i wszystko zależy od flaszki”; „Na mózg niech sobie Rosjanie założą okulary”, „Mając takie widoki to nic dziwnego, że mają depresję”.

Być może czytelnicy nieco się pośpieszyli z wnioskami, bo w rosyjskim segmencie Internetu od razu zaczęły się pojawiać opinie, że ta informacja jest nieprawdziwa. Autorka artykułu na stronie „Iguides” zauważa, że nowość pierwotnie pojawiła się na stronie MilkNews.ru, a dopiero po paru dniach pojawiła się na stronie ministerstwa. Portal zauważa, że w charakterze dowodu pokazywane są tylko dwa zdjęcia. Niedowierzanie budzi też brak materiałów wideo, a także odwołania do autorów projektu okularów VR. Portal Iguides.ru sugeruje, że MilkNews.ru po prostu zażartował i zrobił coś w rodzaju parodii na reklamę sera Appenzeller, która pojawiła się w 2017 roku.

Sputnik postanowił rozeznać się w sytuacji. Ale czy mu się to udało? Znalezienie organizacji związanych z testami dużo pracy nie kosztowało. Tym bardziej, że informacja, która narobiła tyle szumu, wyraźnie wskazywała na gospodarstwo, w którym testy się odbywały: „Eksperymentalne testy przeprowadzała w gospodarstwie „RusMołoko” w rejonie ramieńskim firma Milknews”.

Skontaktowaliśmy się z tym gospodarstwem, prosząc o komentarz, odesłano nas jednak do Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego. Tam dowiedzieliśmy się, że wszyscy pracownicy pojechali na VI Międzynarodowe Rolno-Przemysłowe Forum Mleczarskie, w związku z czym mieliśmy zadzwonić następnego dnia.

Nie chcąc tracić czasu, skontaktowaliśmy się z firmą „Milknews”. I otrzymaliśmy pisemną odpowiedź: „Nie prowadziliśmy testów, to nieprawdziwa informacja. Powinni się Państwo zwrócić do służby prasowej VI Międzynarodowego Rolno-Przemysłowego Forum Mleczarskiego. W rozmowie telefonicznej usłyszeliśmy to samo. Rozmówca dodał też: „ale to nie znaczy, że one w ogóle nie miały miejsca”.

Służba prasowa VI Międzynarodowego Rolno-Przemysłowego Forum Mleczarskiego przekazała nam, że wśród wystawców jest organizacja związana z tymi testami, ale nie życzy sobie zwiększonej uwagi ze strony mediów. Nota bene na liście uczestników jest znane już nam gospodarstwo „RusMołoko”.

Następnego dnia dzwonimy do Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego, gdzie dowiadujemy się, że oni testów nie przeprowadzali. Resort poradził, abyśmy skontaktowali się z tymi, którzy je przeprowadzali. Nawet do głowy nam się przyszło, żeby się poddawać. Znów skontaktowaliśmy się z „RusMołoko” i poprosiliśmy o rozmowę, bo ministerstwo nie ma uprawnień do udzielania komentarzy. Ale nas znowu odesłano do ministerstwa. Wyjść z tego zamkniętego kręgu ostatecznie nam się nie udało.

Opinie w tej kwestii są rozbieżne. Wspomniana już strona Iguides.ru pisze, że „zmuszanie krów do noszenia okularów VR to mniej więcej to samo, co oglądanie telewizji z kotem lub psem w nadziei, że film je zaciekawi”. Do tego krowa uzna ten przedmiot na swojej głowie za balast i będzie próbowała go strącić.

Rosyjski bloger i designer Artemij Lebiediew zauważa na swoim kanale na „YouTube”, że ta nowość jest niezłą reklamą ministerstwa, które wcześniej było nieobecne w tak głośnych reklamach.

Designer przypomniał jednak, że „u krowy oczy rozbiegają się na strony, a u człowieka patrzą prosto”, a to oznacza, że przy projektowaniu okularów dopuszczono się błędu: powinny być w kształcie trójkąta albo półkola. Liebiediew zauważył, że krowy są podatne na hipnozę, dlatego puszcza się im muzykę klasyczną, żeby zwiększyć udój. Jego zdaniem jeśli mleczarze faktycznie chcą pokazywać krowie „alpejskie łąki”, design okularów musi być bardziej funkcjonalny. Trudno powiedzieć, czy rosyjski bloger mówił to na poważnie, czy na żarty.

Koniec końców „Sputnik Polska” także ma swoją teorię: w tejże sensacyjnej wiadomości od Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Obwodu Moskiewskiego pod sam koniec czytamy rzecz następującą: „Kwestia wprowadzenia nowoczesnych technologii do produkcji mleczarskiej będzie poruszana podczas VI Międzynarodowego Rolno-Przemysłowego Forum Mleczarskiego”. Ale na to już mało kto zwrócił uwagę – barwne krówki w goglach VR zbytnio rozpalały wyobraźnię. Niewykluczone, że to wszystko zrobiono właśnie po to, żeby przyciągnąć uwagę do wydarzenia. A wówczas rzeczywiście trudno nie zgodzić się z designerem Lebiediewem: reklama się udała.

Autorstwo: Timur Blochin, Anna Sanina
Na podstawie: MSH.mosreg.ru, TVP.info, PolsatNews.com, Tech.WP.pl, Iguides.ru
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.