Krok bliżej do otwartego konfliktu między Ukrainą a Rosją?

Opublikowano: 05.03.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1280

Armia Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) otrzymała pozwolenie na otwieranie ognia jako pierwsza, w celu zniszczenia punktów ogniowych armii ukraińskiej.

Komunikat taki wydała wczoraj służba prasowa milicji samozwańczej republiki. Władze DRL wyjaśniają zaostrzenie swojego stanowiska demonstracyjnym ignorowaniem przez międzynarodowych obserwatorów OBWE powtarzających się przypadków ostrzału pozycji wojsk DRL przez armię ukraińską. Podjęte kroki są konieczne, wyjaśnia służba prasowa, dla zachowania bezpieczeństwa żołnierzy i cywilnych mieszkańców samozwańczego państwa w warunkach „ukraińskiego terroru”. W lutym na skutek ostrzału armii ukraińskiej, zginąć miało co najmniej 14 osób.

Władze DRL tłumaczą, że podobny rozkaz otrzymały wcześniej od Kijowa wojska ukraińskie, zatem to jest jedynie lustrzana odpowiedź. „Pozostawiamy sobie prawo do adekwatnej odpowiedzi”, czytamy w komunikacie. Jednocześnie wezwano stronę ukraińską do zaprzestania ostrzałów obliczonych na zerwanie porozumienia o zawieszeniu broni z 27 lipca 2020 roku.

Rosyjskie media są zgodne, że siły separatystów bezzwłocznie wykorzystają możliwości dane im w wydanym rozkazie.

„Oceniamy tę informację jak groźbę jednostronnego wyjścia Rosji z porozumienia o przerwaniu ognia i zagrożenie zerwania porozumień mińskich” – powiedział były prezydent Ukrainy, Leonid Krawczuk, stojący obecnie na czele delegacji Ukrainy na rozmowach o pokojowym uregulowaniu kryzysu.

Wobec faktu, że w praktyce porozumienia mińskie są martwe, zaś sytuacja na linii frontu staje się coraz bardziej napięta, uzasadnione są obawy, że w dającej przewidzieć się przeszłości możliwy jest pełnoobjawowy konflikt zbrojny między DRL a Ukrainą, wobec którego Rosja nie będzie mogła pozostać obojętna. Konsekwencje mogą być trudne do przewidzenia dla Europy i świata.

Autorstwo: Maciej Wiśniowski
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 3,78 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o