Kraje Zatoki Perskiej wprowadzą VAT

Opublikowano: 12.12.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3

Na mapie świata nie będzie już państw, które nie pobierają podatków pośrednich. Sześć krajów Zatoki Perskiej zamierza wprowadzić VAT na większość towarów i usług.

Arabia Saudyjska, Kuwejt, Oman, Bahrajn, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie doświadczają znacznej obniżki wpływów budżetowych z powodu spadku cen ropy naftowej. Na sprzedaży tego surowca opiera się potęga pustynnych państw Zatoki Perskiej. W tym tygodniu cena baryłki ropy spadła jednak do rekordowo niskiego poziomu poniżej 40 dolarów. Tymczasem większość z wymienionych krajów (poza prowadzącym zrównoważoną i spokojną politykę zagraniczną Omanem) nie zamierza zrezygnować z wysokich wydatków na wojsko, finansowania Państwa Islamskiego i innych fundamentalistycznych organizacji sunnickich oraz z prowadzenia wojny przeciwko szyickiej partyzantce Huti w Jemenie, co ma miejsce w przypadku monarchii Saudów.

Ratunkiem ma być wprowadzenie podatku VAT. Aby uniknąć problemów z przemytem i niekorzystnych efektów konkurencji rynkowej, wszystkie zainteresowane państwa zaimplementują go w tym samym, na razie niesprecyzowanym momencie, w ciągu najbliższych trzech lat. Podatek ma chociaż częściowo zmniejszyć zależność krajów Zatoki od eksportu ropy naftowej. Nie zostaną nim obłożone wszystkie produkty i usługi; wolne od opodatkowania pozostaną podstawowe usługi komunalne, służba zdrowia, edukacja i 94 produkty żywnościowe.

Saudowie i ich sąsiedzi za pomocą opodatkowania nie rozwiążą jednak zasadniczego problemu. Finansowane przez nich Państwo Islamskie nie tylko terroryzuje mieszkańców Bliskiego Wschodu, ale i sprzedaje tanio ropę naftową, sukcesywnie zaniżając jej ceny w legalnym obrocie. Jest więc dla Ar-Rijadu źródłem kosztów daleko przekraczających wartość przekazywanej pomocy. Na razie jednak wahabicka monarchia uważa, że na wspieranie dżihadu warto przeznaczyć każde pieniądze.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o