Kraje Zatoki Perskiej wprowadzą VAT

Opublikowano: 12.12.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 540

Na mapie świata nie będzie już państw, które nie pobierają podatków pośrednich. Sześć krajów Zatoki Perskiej zamierza wprowadzić VAT na większość towarów i usług.

Arabia Saudyjska, Kuwejt, Oman, Bahrajn, Katar i Zjednoczone Emiraty Arabskie doświadczają znacznej obniżki wpływów budżetowych z powodu spadku cen ropy naftowej. Na sprzedaży tego surowca opiera się potęga pustynnych państw Zatoki Perskiej. W tym tygodniu cena baryłki ropy spadła jednak do rekordowo niskiego poziomu poniżej 40 dolarów. Tymczasem większość z wymienionych krajów (poza prowadzącym zrównoważoną i spokojną politykę zagraniczną Omanem) nie zamierza zrezygnować z wysokich wydatków na wojsko, finansowania Państwa Islamskiego i innych fundamentalistycznych organizacji sunnickich oraz z prowadzenia wojny przeciwko szyickiej partyzantce Huti w Jemenie, co ma miejsce w przypadku monarchii Saudów.

Ratunkiem ma być wprowadzenie podatku VAT. Aby uniknąć problemów z przemytem i niekorzystnych efektów konkurencji rynkowej, wszystkie zainteresowane państwa zaimplementują go w tym samym, na razie niesprecyzowanym momencie, w ciągu najbliższych trzech lat. Podatek ma chociaż częściowo zmniejszyć zależność krajów Zatoki od eksportu ropy naftowej. Nie zostaną nim obłożone wszystkie produkty i usługi; wolne od opodatkowania pozostaną podstawowe usługi komunalne, służba zdrowia, edukacja i 94 produkty żywnościowe.

Saudowie i ich sąsiedzi za pomocą opodatkowania nie rozwiążą jednak zasadniczego problemu. Finansowane przez nich Państwo Islamskie nie tylko terroryzuje mieszkańców Bliskiego Wschodu, ale i sprzedaje tanio ropę naftową, sukcesywnie zaniżając jej ceny w legalnym obrocie. Jest więc dla Ar-Rijadu źródłem kosztów daleko przekraczających wartość przekazywanej pomocy. Na razie jednak wahabicka monarchia uważa, że na wspieranie dżihadu warto przeznaczyć każde pieniądze.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.