Kowalski, wiemy że to ty!

Opublikowano: 19.04.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1725

Od 15 lat siły policyjne poszukujące przestępców w Europie są w stanie udostępniać sobie nawzajem odciski palców, dane DNA i dane właścicieli pojazdów. Teraz europejscy prawodawcy są gotowi włączyć do tego systemu miliony zdjęć ludzkich twarzy – i zezwolić na stosowanie rozpoznawania twarzy na niespotykaną dotąd skalę.

Rozszerzenie rozpoznawania twarzy w całej Europie jest uwzględnione w szerszych planach „modernizacji” policji na kontynencie i jest objęte wnioskami dotyczącymi systemu udostępniania danych Prüm II. Szczegóły ogłoszono po raz pierwszy w grudniu, ale krytyka ze strony europejskich organów nadzoru danych stała się głośniejsza w ostatnich tygodniach, gdy zrozumiano pełny zakres tych planów.

Pierwsza wersja Prüm została podpisana przez siedem krajów europejskich — Belgię, Niemcy, Hiszpanię, Francję, Luksemburg, Holandię i Austrię — w 2005 roku i umożliwia udostępnianie danych w celu zwalczania międzynarodowej przestępczości.

Włączenie obrazów twarzy i możliwość uruchomienia na nich algorytmów rozpoznawania twarzy to jedne z największych planowanych zmian w Prüm II. UE debatuje nad zakazem wykorzystywania przez policję rozpoznawania twarzy w miejscach publicznych w ramach swojej ustawy o sztucznej inteligencji.

Prüm II pozwala także na zastosowanie retrospektywnego rozpoznawania twarzy. Oznacza to, że siły policyjne mogą porównywać nieruchome obrazy z kamer CCTV, zdjęcia z mediów społecznościowych lub zdjęcia z telefonu ofiary ze zdjęciami z policyjnej bazy danych. Technologia ta różni się od systemów rozpoznawania twarzy na żywo, które często są połączone z kamerami w miejscach publicznych; co spotykało się z największą krytyką.

Propozycja europejska pozwali porównywać zdjęcie z bazami danych innych krajów w istocie tworząc jeden z największych systemów rozpoznawania twarzy.

Dokumenty Prüm II, datowane na kwiecień 2021 r., kiedy po raz pierwszy omawiano plany, pokazują ogromną liczbę zdjęć twarzy, które posiadają kraje. Jak wynika z dokumentów, Węgry mają 30 milionów zdjęć, Włochy 17 milionów, Francja 6 milionów, a Niemcy 5,5 miliona. Obrazy te mogą obejmować podejrzanych, skazanych za przestępstwa, osoby ubiegające się o azyl i „niezidentyfikowane zwłoki” i pochodzą z wielu źródeł.

Oficjalna propozycja mówi, że zdjęcia twarzy ludzi nie powinny być łączone w jedną gigantyczną centralną bazę danych , ale siły policyjne zostaną połączone za pośrednictwem „centralnego routera”.

Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD), który nadzoruje sposób, w jaki organy UE wykorzystują dane w ramach RODO, skrytykował planowaną rozbudowę Prüm, która może potrwać kilka lat. „Zautomatyzowane wyszukiwanie obrazów twarzy nie ogranicza się tylko do poważnych przestępstw, ale może być przeprowadzane w celu zapobiegania, wykrywania i prowadzenia dochodzeń w sprawie wszelkich przestępstw, nawet drobnych” – powiedział na początku marca EIOD Wojciech Wiewiórowski. Wiewiórowski powiedział, że we wnioskach należy wprowadzić więcej zabezpieczeń, aby zapewnić ochronę praw do prywatności.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: Wired
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.