Koszmarny rok dla praw kobiet w Turcji

Opublikowano: 03.01.2012 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 495

TURCJA. W następstwie raportu, według którego 160 kobiet zostało zamordowanych przez swoich partnerów albo krewnych w 2011 roku w Turcji, aktywiści praw kobiet nawołują do wydawania darmowej broni kobietom zagrożonym przemocą.

Jak pisze turecki dziennik „Today’s Zaman”, statystyki ujawnione przez grupę, która nazwała siebie „Powstrzymamy Mordowanie Kobiet”, ukazują zatrważający obraz faktycznego stanu praw kobiet w Turcjii. Z raportu wynika, że połowa ze 160 zamordowanych została zabita „tylko dlatego, że chciała podjąć niezależną decyzję dotyczącą własnego życia”. 41% z tych 80 kobiet chciało rozwodu, 32% zostało zabitych na skutek zazdrości męża, a 16% ponieważ odrzuciło zaloty potencjalnych partnerów.

Według raportu tylko 23% kobiet, które zwróciły się do państwa z prośbą o ochronę przed przemocą domową, taką pomoc otrzymało. Te zatrważające dane spowodowały, że Hayrettin Bulan, przewodniczący Sefkat-Der, organizacji pozarządowej działającej na rzecz ochrony praw kobiet, zasugerował, że „ostatnią deską ratunku dla kobiet zagrożonych przemocą może być wydanie im darmowej broni”. Bulan dodał, że jego organizacja już ropoczęła rozmowy ze strzelnicami, które mogłyby organizować lekcje strzelania w 2012 roku dla zagrożonych kobiet. Jednak Hulya Gulgahar, znacząca turecka prawniczka zajmująca się prawami kobiet, nie zgodziła się z tą propozycją. Powiedziała, że „wydanie kobietom broni spowoduje powstanie całej masy nowych problemów.”

Tłumaczenie: Lavena Mell
Źródło oryginalne: www.ansamed.info
Źródło polskie: Euroislam

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
rych
Użytkownik
rych

Jednak Hulya Gulgahar, znacząca turecka prawniczka zajmująca się prawami kobiet, nie zgodziła się z tą propozycją. Powiedziała, że „wydanie kobietom broni spowoduje powstanie całej masy nowych problemów.

Uff, są na szczęście jeszcze ludzie na świecie którym myślenie nie sprawia bólu.

8pasanger
Użytkownik

@ rych to prawda niektórzy myślą rozsądnie.