Korupcja trzyma się mocno

Opublikowano: 27.01.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 727

Nie może być chyba inaczej w świecie, w którym pieniądz oraz zysk jest wartością i miernikiem wszystkiego. Dość powiedzieć, że co trzeci z badanych przez TI uznał korupcję za jeden z największych problemów kraju, w którym zamieszkuje. Ponad połowa uznała, że władze jego państwa nie dość skutecznie walczą z łapownictwem, a jedno na sześć gospodarstw domowych w ciągu ostatniego roku wręczyło łapówkę za dostęp do podstawowych usług publicznych. Jednym z wysoce niepokojących sygnałów jest ten, że duża część pytanych boi się konsekwencji informowania o korupcji. Ten ostatni sygnał jest dowodem na to, że korupcja trzyma się mocno, a w jej obronę są zaangażowane poważne siły.

Polska w rankingu zajęła 29 miejsce ex aequo z Portugalią. Za nami są takie państwa, jak Katar, Słowenia, Litwa, Hiszpania, Gruzja, Łotwa, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Włochy, Grecja i Bułgaria.

Korupcja dla 15 proc. naszych obywateli została uznana za poważny problem. To podobna ocena jak obywateli Białorusi (14 proc.), Wielkiej Brytanii (16 proc.) czy Belgii (17 proc.).

Badanie TI tylko potwierdziło powszechnie panujące odczucia, że ludzie za najbardziej skorumpowanych oceniają polityków i urzędników państwowych – tak myśli 30 proc. pytanych, choć 25 proc. jest też zdania, że sektor prywatny jest „wysoce” skorumpowany. Najgorzej ocenianymi przez własnych obywateli państwami w walce z łapówkarską patologią uznano: Armenię, Bośnię i Hercegowinę, Litwę, Mołdawię, Ukrainę i Serbię i Rosję.

Krajami najgorzej ocenionymi przez ich obywateli w przeprowadzonym badaniu zostały: Armenia, Bośnia i Hercegowina, Litwa, Mołdawia, Rosja, Serbia oraz Ukraina.

W Unii Europejskiej najgorszy wynik uzyskały Litwa, gdzie korupcje uznaje za poważny problem 24 proc. pytanych i Rumunie, gdzie sądzi tak samo 29 proc. respondentów.

Badania Transparenty International pokazują, że łapownictwo jest i będzie zjawiskiem trwałym w kapitalistycznym świecie.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. janpol 27.01.2017 14:06

    Te badania TI to jakaś kpina! Jaką metodą to badano i jakie dziedziny życia obejmuje. Bo jeżeli te wyniki są wiarygodne to chyba niedaleko mi do “emigracji wewnętrznej” i pieprzenia tego zidiociałego społeczeństwa oraz zajęcia się tylko sobą i najbliższymi. Wynika z nich bowiem, że tylko 15% społeczeństwa prl-bis ma jakieś pozytywne i oczekiwane przez tych dla których społeczeństwo obywatelskie to coś o co warto walczyć, poglądy na POWSZECHNĄ w bardzo wielu dziedzinach naszego życia społecznego, korupcją a 85% jest już “wytresowane’ i płaci bez szemrania.

    Mam nadzieję, że to nieprawda bowiem z moich obserwacji, co prawda mojego otoczenia tylko, wynika, że co najmniej połowie znajomych POWSZECHNA korupcja przeszkadza.

  2. Velevit 27.01.2017 14:19

    @janpol ” zajęcia się tylko sobą i najbliższymi”

    Moim zdaniem to jedyna właściwa postawa.
    Ludzie spoza własnego najbliższego kręgu zawsze zabiorą to co im ofiarujesz, wyciągną rękę po więcej i na koniec Cię wydymają. Takie są niezmienne prawa natury.

  3. janpol 27.01.2017 15:08

    @Velevit 27.01.2017 14:19:
    Rozumiem zgorzknienie ale się mylisz, mam nadzieję. Gdyby wszyscy tak postępowali, to naszym zmartwieniem dziś byłoby czy ten kamień na pewno nadaje się na nowy tłuk pięściowy lub ew. czy nie poszukać nowej jaskini 😉

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.