Koronawirus zaatakował prawa pracownicze

Opublikowano: 20.06.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 547

Według Global Rights Index tak źle pod kątem praw pracowniczych nie było na świecie od co najmniej siedmiu lat. To wszystko wina pandemii i jej wpływu na gospodarkę.

Zgodnie z podsumowaniem siódmej już edycji badania Global Rights Index, przytaczanym przez portal Business Insider, czyli raportu dotyczącego praw pracowniczych przygotowanego przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych, regularnie dochodzi w naszym kraju do łamania praw osób zatrudnionych, a pandemia koronawirusa zachęca tylko firmy do nieprzestrzegania praw pracowników.

Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych oceniła ponad 140 państw świata pod kątem praw pracowniczych. Pandemia negatywnie wpłynęła na przestrzeganie praw pracowniczych na całym świecie.

Z danych ITUC wynika, że ok. 2,5 mld osób na świecie, czyli ponad 60 proc. całej siły roboczej świata, to pracownicy zatrudnieni w szarej strefie – bez umów, zleceń i jakiejkolwiek opieki czy ubezpieczeń. Najgorzej ocenione zostały: Bangladesz, Brazylia, Egipt, Filipiny, Honduras, Indie, Kazachstan, Kolumbia, Turcja i Zimbabwe.

Polska trafiła do grupy nr 3 (na 6 poziomów), czyli do szufladki pod hasłem „regularne naruszanie praw pracowniczych” . Znaleźć można tam również Albanię, Bułgarię, Gruzję, Rosję czy Wielką Brytanię. Pracownicy zmuszani są do akceptowania gorszych warunków zatrudnienia przy mniejszej liczbie dostępnych miejsc pracy. Szefów fabryk oskarża się o wykorzystywania kryzysu do zwalniania członków związków zawodowych. Wiele krajów zmienia na gorsze prawo pracy.

Co jeszcze ustalili eksperci? 85 proc. krajów naruszyło prawo do strajku, 80 proc. krajów naruszyło prawo do negocjacji zbiorowych i zwiększyła się liczba krajów, które utrudniały rejestrację związków zawodowych.

Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rici 22.06.2020 11:59

    Znajomy pracowal u Polaka majacego firme w Niemczech, no i dostal ustne wypowiedzenie na 2 dni przed, pracowal 4 lata. W zwiasku z tym ze nie znal za bardzo niemieckiego,poprosil mnie bym poszedl z nim do Arbeitsamtu. Urzednik jak zobaczyl jego umowe i sposob wypowiedzenia to sie nie mogl poskladac ze smiechu. Stwierdzil ze jeszcze nigdy czegos takiego nie widzial, jak mozna tak pracownika wpuscic w maliny i oszukac. Umowa o prace byla tak skonstruawana ze nikt nie placil podatkow, a i ten znajomy nie mogl dostac bezrobocia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.