Korea Południowa proponuje KRLD zakończenie wojny

Opublikowano: 24.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 76

Korea Południowa oficjalnie wyszła z propozycją zakończenia wojny z Koreą Północną. Prezydent Moon Jae-in stwierdził, że pojednanie obu Korei zapoczątkuje denuklearyzację i przyniesie pokój na Półwyspie Koreańskim.

Wojna koreańska toczyła się w latach 1950-1953. Co ważne, konflikt zbrojny nie zakończył się traktatem pokojowym, lecz zawieszeniem broni. To oznacza, że Korea Północna i Południowa technicznie nadal pozostają w stanie wojny.

Sytuację w regionie komplikuje fakt, że Korea Północna rozwija swój program jądrowy i jest w posiadaniu „defensywnej” broni nuklearnej, z której nie zamierza tak po prostu zrezygnować, gdyż obawia się inwazji Stanów Zjednoczonych. Mimo historycznego szczytu, który odbył się w 2019 roku w Hanoi, stolicy Wietnamu, Korea Północna i USA nie dogadały się w kwestii denuklearyzacji.

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in ogłosił, że podpisanie traktatu pokojowego, który oficjalnie zakończy wojnę, oraz pojednanie obu Korei może przynieść trwały pokój w tej części świata. Zaproponował również utworzenie Inicjatywy Współpracy Azji Północno-Wschodniej dla Kontroli Chorób Zakaźnych i Zdrowia Publicznego, której członkiem, oprócz Chin, Japonii i Mongolii, będzie także Korea Północna. To miałby być początek szerszej współpracy świata z odizolowaną Koreą Północną.

Warto dodać, że w tym roku mija 70. rocznica wybuchu wojny koreańskiej. Być może jest to dobry czas na pojednanie obu Korei. Oczywiście Korea Północna nie odda dobrowolnie swojej broni nuklearnej – w zamian będzie oczekiwała konkretnych gwarancji bezpieczeństwa, a także całkowitego zniesienia sankcji ze strony Stanów Zjednoczonych, które chcą, aby to Korea Północna wykona pierwszy krok.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o