Kopalnie żelaza zagrożą kulturze pasterskiej Saami

Opublikowano: 13.10.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 228

SZWECJA. Dwie społeczności ludu Saami (Samów) zapowiedziały, że zrobią wszystko co w ich mocy, aby powstrzymać przedsiębiorstwo górnicze pragnące wykorzystać ich tereny pasterskie na północy Szwecji. Społeczności Saami z Girjas i Laevas niedawno dowiedziały się, że Kirusa Iron AB, spółka całkowicie zależna od australijskiego przedsiębiorstwa Scandinavian Rescoures Ltd., chce utworzyć dwie odrębne kopalnie w dolinie rzeki Kalix. Oba miejsca znajdują się na ziemiach ludu Saami i obejmują terytoria pasterskie oraz obszar europejskiej sieci ochrony przyrody Natura 2000.

Ingemar Blind reprezentujący wspólnotę Saami z Girjas przestrzegł: „Kopalnie te będą mieć katastrofalne skutki dla społeczności Saami i całkowicie podważają możliwość kontynuowania hodowli reniferów na naszych własnych ziemiach. To otworzyłoby także niezabudowane obszary górskie na inwestycje zagranicznych deweloperów, których jedynym celem jest zarabianie pieniędzy dla swoich międzynarodowych akcjonariuszy”. W sukurs podąża mu przedstawiciel gminy Leavas, Tor-Erik Huuva: „Zrobimy wszystko żeby zatrzymać krótkoterminową grabież naszych gór. Wiemy też, że inne zainteresowane strony w regionie są tego samego zdania: wiedzą, że środowisko naturalne zostanie trwale zniszczone”.

Saami z Girjas i Laevas otrzymali poparcie dwóch kluczowych organizacji Saami: Rady Sami oraz Narodowego Związku Szwedzkich Saami (Svenska Samernas Riksförbund, SSR). „Planowana eksploatacja Kirusa Iron naruszałaby podstawowe prawa hodowców reniferów Saami” – zauważa Mattias Åhrén, głowny prawnik Rady Saami – „Zgodnie z prawem szwedzkim i międzynarodowym społeczności posiadają prawa własności do ziem. Dodatkowo, hodowla reniferów jest chroniona na mocy prawa do kultury”. Rdzenne organizacje wspierające lokalne społeczności wyraziły zaniepokojenie stanowiskiem wszystkich tych, którzy popierają plany Kirusa Iron AB, gdyż oni także tym samym przyczyniają się do łamania praw człowieka.

Saami (Samowie) to rdzenni mieszkańcy Skandynawii. Ich tradycyjne ziemie rozciągają się na obszarze Szwecji, Norwegii, Finlandii i Rosji. W Szwecji mieszka szacunkowo 17 tysięcy członków tej grupy etnicznej.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: www.minesandcommunities.org; intercontinentalcry.org
Dla “Wolnych Mediów”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o