Kopalnie odkrywkowe to destrukcja środowiska

Opublikowano: 04.10.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 318

Mieszkańcy Wielkopolski nie chcą u siebie kolejnych kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Słuszność ich obaw potwierdza raport opracowany przez organizację “Rozwój tak, odkrywki nie”. Dokument wykazuje ogrom dewastacji wyrządzanych przez takie zakłady. Według ekspertów rozwiązanie może być tylko jedno – wszystkie kopalnie odkrywkowe powinny być zamknięte.

Sprawa dotyczy przede wszystkich mieszkańców powiatu konińskiego, na którego terenie mieści się Kopalnia Węgla Brunatnego oraz zasilania kruszcami z tego zakładu Elektrownia Pątnów. Oba obiekty mają zostać zamknięte do 2017 roku. W związku z tym grupa kapitałowa ZE PAK, która jest ich właścicielem spodziewa się strat sięgających 40 proc. rocznych dochodów. Grupa planuje więc budowę kolejnych kopalń odkrywkowych na terenie powiatów: gostyńskiego i rawickiego. Takiemu pomysłowi sprzeciwiają się jednak mieszkańcy. W maju przyjechali do Warszawy na protest pod siedzibą jednego z właścicieli grupy – funduszu emerytalnego Nationale-Nederlanden.

“Węgiel brunatny to najbrudniejsze paliwo. Budowa odkrywek zmiata z powierzchni ziemi całe miejscowości, pola uprawne i bezcenną przyrodę, zamiast nich powstaje olbrzymia, toksyczna dziura. To też potężna dawka gazów cieplarnianych powodujących zmiany klimatu, za którymi idą ludzkie dramaty i wielkie wymieranie gatunków na całej planecie. Tymczasem węgiel jest zupełnie nieopłacalny, więc instytucje finansowe na całym świecie wycofują miliardy z nieetycznych projektów opartych na jego spalaniu, by nie pójść na dno razem z biznesem bez przyszłości. Inwestując w węgiel, Nationale-Nederlanden ryzykuje więc ciężko wypracowanymi emeryturami Polek i Polak” – czytamy w oświadczeniu stowarzyszenia “Nasz Dom”, które zorganizowało majową demonstrację w stolicy.

Raport “Rozwój tak, odkrywki nie”, który ukazał się 30 września, potwierdza obawy mieszkańców Wielkopolski. Negatywny wpływ eksploatacji węgla brunatnego pod Koninem tylko dla rolnictwa i przemysłu spożywczego wyceniono na 144 mln zł. Ogólny koszt środowiskowy to 888 mln zł. Do tego należy doliczyć ponad 3 mld zł kosztów jakie ponosi opieka zdrowotna w całej Europie przez zanieczyszczenie emitowane przez polskie elektrownie, w których pali się węglem brunatnym.

Jakie rozwiązanie proponują autorzy raportu? Likwidacja wszystkich kopalni odkrywkowych węgla brutalnego w Polsce. “Jest to w interesie społecznym i zwiększy jakość życia w Polsce” – twierdzą członkowie grupy “Rozwój tak, odkrywki nie”.

Cały raport można znaleźć TUTAJ.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o