Kontrola w escape roomach

Opublikowano: 14.01.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1627

Rządowa kontrola po tragedii w Koszalinie ruszyła w ubiegłą sobotę. Do tej pory skontrolowano 54 obiekty. W 86 proc. wykryto nieprawidłowości, a 69 od razu zamknięto.

“Sprawdzono 504 lokale, w których funkcjonowało łącznie ponad tysiąc pokojów gier. W zdecydowanej większości z nich stwierdzono różne nieprawidłowości” – powiedział Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA i prawa ręka Joachima Brudzińskiego. “Spośród skontrolowanych lokali tego typu tylko ok. 10 proc. spełnia wszystkie warunki, co oznacza, że przepisy są w nich właściwie zrealizowane i jest tam zapewnione bezpieczeństwo. W ok. 90 proc. escape roomów tych warunków nie spełnia. To jest dramatyczny obraz.”

Straż pożarna znalazła koło 1900 nieprawidłowości w 433 obiektach, w tym 733 nieprawidłowości w zakresie warunków ewakuacji – a dokładnie to stało się przyczyną tragedii w Koszalinie. Uchybienia dotyczyły najczęściej: zamykania drzwi ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe otwarcie w przypadku pożaru, niewłaściwej szerokości dróg ewakuacyjnych, braku ich oznakowania. W lokalach stwierdzano również m.in. brak gaśnic i prowizoryczne, odkryte instalacje.

Pełny raport z kontroli zostanie sporządzony w przyszłym tygodniu, a jako pierwszy ma zapozna się z nim Mateusz Morawiecki, natomiast wiadomo już, ze 69 obiektów zostało zamkniętych, a na 47 nałożono grzywny. Okazuje się, że myślenie wyłącznie w kategoriach zysku może zemścić się bardzo boleśnie.

W piątek 11 stycznia MSWiA wydało rozporządzenie, według którego we wszystkich escape roomach w ciągu 30 dni ma się odbyć jeszcze raz test ewakuacji ludzi i kontrola zaplecza przeciwpożarowego, później należy powtarzać je co 2 lata.

Specjaliści od audytu bezpieczeństwa w organizacjach powątpiewali w skuteczność rządowej kontroli, zwłaszcza, że właściciele escape roomów mieli w ubiegłym tygodniu całe piątkowe popołudnie i sobotni poranek, aby uzupełnić przed inspekcją braki w sprzęcie, chociażby dokupić podstawowy ekwipunek: gaśnice i tabliczki ewakuacyjne. Okazuje się, że większość nawet o to nie zadbała. Skala wykrytych nieprawidłowości budzi tym większą grozę.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o