Kontrola tożsamości dyskryminująca? Tak twierdzą NGO-sy

Opublikowano: 28.01.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1286

Sześć organizacji pozarządowych postanowiło pozwać państwo francuskie. Wszystko w związku z kontrolami tożsamości, które zdaniem aktywistów NGO-sów są działaniem dyskryminującym i stygmatyzującym. Policja we Francji jest przy tej okazji oskarżana o „rasizm”, bo brutalne interwencje mają dotyczyć zazwyczaj przedstawicieli mniejszości etnicznych.

Pozew zbiorowy wobec państwa francuskiego został złożony, z kolei sieć NGOsów poinformowała dodatkowo, że skieruje sprawę do sądu, jeśli rząd nie dostarczy w ciągu czterech miesięcy „satysfakcjonujących odpowiedzi” na poruszone w nim problemy. Jest to możliwe dzięki procedurze wdrożonej na mocy Ustawy o modernizacji wymiaru sprawiedliwości XXI wieku, która została uchwalona w 2016 roku.

Organizacje pozarządowe chcą przede wszystkim, aby „położyć kres dyskryminacyjnym kontrolom tożsamości, czyli praktyce, która stygmatyzuje, poniża i upokarza wszystkich będących jej ofiarami we Francji”. Zawiadomienie jest więc skierowane do premiera Jeana Castexa,ministra spraw wewnętrznych Geralda Darmanina i ministra sprawiedliwości Erica Dupond-Morettieg. To właśnie ci politycy mają odpowiadać za działania francuskiej policji.

Co więcej, NGO-sy dążą do zmiany kodeksu postępowania karnego. W ten sposób chcą one „wyraźnie zakazać dyskryminacji przy sprawdzaniu tożsamości”, stworzyć skuteczny i niezależny mechanizm składania skarg, a także zobowiązać funkcjonariuszy do wystawiania każdej osobie sprawdzanej dowodu sprawdzenia tożsamości, czyli specjalnego pokwitowania.

Zawiadomienie ma związek z kilkoma kontrowersyjnymi interwencjami francuskiej policji. A zwłaszcza z pobiciem pod koniec listopada ubiegłego roku czarnoskórego producenta muzycznego Michela Zeclera. Sam prezydent Emmanuel Macron przyznał zresztą pod koniec ubiegłego roku, że policyjne kontrole są najczęściej związane właśnie z kolorem skóry sprawdzanych osób.

Dotychczasowe analizy wskazują rosnące zainteresowanie mniejszościami etnicznymi ze strony policji we Francji. Jeszcze w 2009 roku osoby o czarnym kolorze skóry czy arabskim wyglądzie były osiem i pół razy częściej sprawdzane od białych Francuzów, natomiast osiem lat później aż dwudziestokrotnie częściej.

Na podstawie: LeFigaro.fr
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Szurnięty Mędrzec 28.01.2021 19:10

    Nie zamierzam się wypowiadać, złamałbym połowę punktów z regulaminu

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.