Konkurencja dożynkowa

Opublikowano: 27.08.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1455

Centrum informacyjne rządu zawiadomiło, że w niedzielę, 29 sierpnia prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki weźmie udział w IV Ogólnopolskim Święcie Wdzięczni Polskiej Wsi w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie).

Święto to, choć już czwarte, nie jest przesadnie znane. Jak wynika z numeracji, wymyślili je propagandyści PiS-u, po to by pokazać, jak obecna władza troszczy się o wieś, no i zrobić konkurencję PSL-owi.

Pierwsze takie święto zorganizowano w 2018 r. Odbyło się ono w Wąwolnicy na Lubelszczyźnie przy tzw. Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśniał wtedy, że Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi dlatego ma premierę w Wąwolnicy, ponieważ w gminie tej, dzięki wstawiennictwu Matki Boskiej Kębelskiej zostały odparte idące na Polskę ataki zmory ze Wschodu, jaką stanowiły najazdy tatarskie i mongolskie.

Jeszcze niedawno, gdy nie było Ogólnopolskiego Święta Wdzięczni Polskiej Wsi, jego funkcję wypełniały ogólnopolskie dożynki. Nastąpiła jednak inflacja dożynek, a poza tym stały się one polem walki o wpływy między premierem Morawieckim i prezydentem Dudą.

Pierwsze Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi odbyło się 23 września 2018 r., a jego najważniejszym punktem była uroczysta Msza Święta. Zrozumiałe, że ta impreza nie mogła konkurować z Dożynkami Prezydenckimi, które nie dość, że zostały zorganizowane w Spale pięć dni wcześniej, ale w dodatku wystąpił na nich discopolowy zespół Boys.

Sztab premiera postanowił więc dokonać radykalnego posunięcia i wyprzedzić nie tylko Dożynki Prezydenckie, lecz i Ogólnopolskie Dożynki na Jasnej Górze, które w tym roku odbędą się 3 września, a więc z kolei pięć dni po Ogólnopolskim Święcie Wdzięczni Polskiej Wsi.

W tej dożynkowej konkurencji prezydent Duda już się jednak przestał liczyć. W 2020 r. jego Dożynki Prezydenckie zostały bowiem przeniesione ze Spały na dziedziniec pałacu w Warszawie. W tym roku odbędą się one najpóźniej bo 18 września, także w okrojonej formule, na dziedzińcu warszawskiego pałacu prezydenckiego. Będą to zatem ostatnie w tym roku i dopiero trzecie w kolejności ogólnopolskie uroczystości dożynkowe.

Autorstwo: AL
Źródło: Trybuna.info


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.