Konieczna większa profesjonalizacja mediatorów sądowych

Opublikowano: 27.12.2022 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1370

Tylko 8 proc. spraw wpływających do sądów pracy trafia do mediacji sądowej — podaje Prawo.pl. Według ekspertów serwisu mediacja jest mało popularna ze względu na m.in. nieodpowiednie przygotowanie mediatorów, którym brakuje często wiedzy prawniczej i umiejętności współpracy z pełnomocnikami, co w efekcie wydłuża postępowanie.

Zgodnie z przepisami art. 183 (1-15) Kodeksu postępowania cywilnego mediatorem może być osoba fizyczna, mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych. „W przepisach nie jest jasno powiedziane, że trzeba mieć kwalifikacje. Nie ma też regulacji, która mówiłaby, że w zakresie prawa pracy mediator powinien mieć wiedzę specjalistyczną” – mówi serwisowi Prawo.pl Krzysztof Kosiorek, mediator specjalizujący się w sprawach prawa pracy.

Jednak jego zdaniem powinien być wymóg wykształcenia prawnego albo posiadania studiów podyplomowych w danym zakresie, bo mediator musi znać przepisy, pojęcia i definicje. „Wykształcenie daje rękojmię, że mediator ma wiedzę w sprawach, w których chce mediować” – przyznaje Krzysztof Kosiorek, cytowany przez Prawo.pl.

Także Magdalena Marquez-Vazquez z fundacji „Mediacja i Prawo”, prawnik i mediator specjalizujący się w mediacji rodzinnej, cywilnej, gospodarczej, pracowniczej, administracyjnej i wspólnot mieszkaniowych oraz zamówień publicznych, wskazuje na potrzebę profesjonalizacji mediatorów. „Prawnik całe życie się uczy i dokształca. Podobnie powinno być z mediatorami. […] Od mediatora z zakresu prawa pracy wymagana jest wiedza z zakresu prawa pracy i procedury, bo mediator nie może proponować i akceptować procedur, które wykraczają poza prawo” — podkreśla Magdalena Marquez-Vazquez.

„Trzeba wreszcie zacząć głośno mówić o problemach z mediacją i o braku profesjonalizmu niektórych mediatorów. Może pomogłoby wypełnianie przez strony ankiety po przeprowadzonej mediacji” — zaznacza prof. Monika Gładoch, prof. UKSW, kierownik Katedry Prawa Pracy, radca prawny, cytowana przez serwis. W jej opinii powinien zostać wzmocniony nadzór nad mediatorami i wprowadzony wymóg posiadania przez mediatora co najmniej 10-15-letniego doświadczenia zawodowego.

Jak podaje Prawo.pl, powołując się na dane Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2019 r. w sądach powszechnych skierowano do mediacji w sprawach z zakresu prawa pracy 2748 spraw, w roku 2020 było to już 3 586 spraw, a w ubiegłym 3 717. W 2019 r. sprawy z zakresu prawa pracy, w których strony skierowano do mediacji stanowiły 4,3 proc. wszystkich spraw wpływających do sądów pracy, natomiast w 2021 roku odsetek ten wzrósł do 8 proc.

Na podstawie: Prawo.pl
Źródło: PAP-MediaRoom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.