Koniec z kredytami dla elektrowni węglowych?

Opublikowano: 13.12.2017 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 693

ING Bank Śląski zadecydował o stopniowym odchodzeniu od udzielania kredytów zakładom produkującym energie z węgla. Jest to konsekwencja „deklaracji ekologicznej”. Podobne komunikaty, pod wpływem Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EIB) ogłosiły lub zamierzają ogłosić również inne europejskie banki.

Jak wiadomo, w kapitalizmie bez kredytu trudno myśleć o rozwoju. Dlatego też decyzja ING jest ważnym sygnałem dla właścicieli elektrowni węglowych. Te działające na terenie Polski nie będą mogły liczyć na finansowanie po roku 2025. Do tego czasu linie kredytowe dla takich obiektów będą stopniowo redukowane. Chodzi o to aby dać spółkom możliwość zachowania płynności finansowej i dokonania restrukturyzacji.

Decyzja jest efektem przyjęcia „deklaracji ekologicznej”, będącej zarówno działaniem wizerunkowym, jak i odpowiedzią na zalecenie EIB, który do swojego regulaminu dodał niedawno zapis mówiący o ograniczeniu wsparcia dla bloków wytwórczych o emisyjności powyżej 550g/kWH. Temat podjęła również Komisja Europejska, która limit EIB zaproponowała jako regulacje rynku mocy w ramach tzw. pakietu zimowego, co spotkało się z krytyką Polski i innych krajów.

ING Bank Śląski jest pierwszym polskim bankiem, który podjął decyzję o wspieraniu projektów niskoemisyjnych i przyjął odpowiedni dokument. „W działalności biznesowej naszym priorytetem są projekty realizowane z troską o środowisko naturalne. Dlatego będziemy stopniowo zmniejszali ekspozycję produktową i kredytową dotyczącą działalności wysokoemisyjnej. Od 2015 roku nie finansujemy nowych elektrowni węglowych, z wyłączeniem naszych wcześniejszych zobowiązań kontraktowych wobec tych podmiotów” – czytamy w manifeście.

Co czeka energetykę po 2025 roku? Wszystkie zakłady produkujące energie, w których udział węgla wynosi ponad 5 proc. będą wykluczone z systemu kredytowego.

ING zapowiedział jednocześnie, że jego priorytetem będzie współpraca z obiektami, które zamierzają wdrożyć pakiet ograniczający udział węgla, tak aby wpierać odpowiednie procesu przekształceń. “W naszej działalności biznesowej priorytetem są projekty realizowane z troską o środowisko naturalne. Chcemy pomagać klientom w transformacji energetycznej i w przechodzeniu na działalność niskoemisyjną” – wyjaśnił Piotr Utrata, rzecznik ING Banku Śląskiego. “Dlatego będziemy wspierali projekty w zakresie odnawialnych źródeł energii, rozwoju nowoczesnej infrastruktury przesyłu i dystrybucji energii, ESCO, wspierające elektromobilność oraz inne mające na celu zapobieganie zanieczyszczeniom oraz zwiększanie możliwości recyklingu” – zapowiedział cytowany przez Money.pl.

Obecnie skala pomocy kredytowej dla elektrowni węglowych w naszym kraju jest wciąż wysoka. Na początku października wartość wszystkich udzielonych kredytów wynosiła 51,8 mld zł.

Autorstwo: PN
Zdjęcie: Pixource (CC0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Maximov 13.12.2017 10:40

    Nie wierzę, to jakaś bzdura.

  2. Collega 13.12.2017 11:28

    Czyli pan w sklepie metalowym może teraz zapytać czym się zajmuję i jak nie spodoba mu się moja działalność to odmówi mi sprzedaży?

    Firma jaką jest bank wchodzi w kompetencje rządów?

    ING Bank Śląski powinien odciąć sobie ostatni człon nazwy, bo stał się wrogiem Śląska.

  3. kozik 13.12.2017 12:01

    Rady nadzorcze elektrowni węglowych powinny zapowiedzieć, że od 2025 przestaną zasilać/gwarantować dostawy do obiektów ING – w tym serwerowni utrzymujących powyżej 5% wolumenu pamięci dla ING. Jak ma być EKO, to niech będzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.