Nadchodzi kres anonimowości w Wielkiej Brytanii i Francji?

Opublikowano: 10.11.2021 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2166

Identyfikator cyfrowy może wkrótce stać się wymogiem uczestnictwa w mediach społecznościowych, ponieważ zarówno Francja, jak i Wielka Brytania podjęły kroki w celu zablokowania anonimowych kont w mediach społecznościowych.

Na stronie francuskiego senatu opublikowano nowy projekt ustawy proponujący utworzenie niezależnego organu nadzorczego odpowiedzialnego za zbieranie tożsamości użytkowników podczas rejestracji na platformach internetowych. Zdaniem konserwatywnego senatora Alaina Cadeca, stworzenie nowej ustawy powstrzymałoby obserwowany wzrost cyberprzemocy i ułatwiłoby ściganie potencjalnych przestępców. „Proponowana ustawa ma więc na celu ułatwienie identyfikacji sprawców przestępstw, a tym samym przyczynienie się do położenia kresu rzeczywistemu poczuciu bezkarności autorów nienawistnych, rasistowskich, homofobicznych czy seksistowskich przekazów” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Zgodnie z nowym dokumentem, przesłanie skanu dowodu osobistego podczas rejestracji uświadamiałoby użytkownikom, że można ich szybko zidentyfikować, a tym samym służyłoby odstraszaniu od obraźliwych zachowań. Proponowany niezależny organ administracyjny składałby się z przedstawicieli platform, użytkowników, parlamentarzystów i sędziów, a przewodniczyłby mu członek parlamentu. Obowiązki organu obejmowałyby zbieranie online i tworzenie profili „oficjalnych danych i informacji umożliwiających identyfikację użytkowników mających siedzibę na terytorium francuskim platform i sieci społecznościowych przekraczających określony próg oglądalności we Francji”. Dane identyfikacyjne byłyby przekazywane na żądanie sędziego w przypadku działalności przestępczej, co „uniknęłoby poddania ich dobrej woli firmy zlokalizowanej w Kalifornii lub w innym miejscu na świecie”.

Ponadto proponowane projekty ustaw sugerują utworzenie nieimiennego internetowego identyfikatora cyfrowego, który umożliwiłby sfinalizowanie rejestracji na platformach i sieciach społecznościowych, i który byłby w posiadaniu organu.

W rozmowie z telewizją Sky News na początku tego tygodnia brytyjska minister spraw wewnętrznych Priti Patel odmówiła wykluczenia zakazu anonimowych kont w mediach społecznościowych. Wiadomość ta pojawiła się kilka dni po zabójstwie posła Sir Davida Amessa, co wywołało wezwania do wprowadzenia nowych przepisów dotyczących mediów społecznościowych na podstawie tego, że do planowania przestępstwa mogły zostać wykorzystane narzędzia internetowe.

Komentując tę ​​wiadomość, Matthew Feeney, dyrektor projektu Cato Institute on Emerging Technologies, powiedział, że „taka propozycja powinna dotyczyć każdego, kto ceni wolności obywatelskie”.

W poście na blogu na stronie „Cato Institute” Feeney napisał: „podczas gdy hejterzy i kryminaliści korzystają z anonimowych kont w mediach społecznościowych, fakt ten nie powinien przesłaniać prawodawcom wartości anonimowej mowy”.

Łączenie tożsamości cyfrowych z kontami w mediach społecznościowych nie jest nową koncepcją w Wielkiej Brytanii, która już pracuje nad ustawą o zabezpieczeniach, skupiającą się na biometrycznej weryfikacji wieku w celu rejestracji w mediach społecznościowych.

Źródło oryginalne: BioMetricUpdate.com
Źródło polskie: Andarenmora.wordpress.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Strangersama 11.11.2021 12:40

    Przecież i tak są w stanie znaleźć autorów skrajnie niepoprawnych wpisów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.