Koniec wyzysku?

Opublikowano: 26.07.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 264

Liczbę pracowników tymczasowych szacuje się w Polsce na 800 tys. Ponad połowa z nich pracuje na podstawie umów cywilnoprawnych. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej skierowało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Lista nadużyć jest długa, a niskie płace to tylko czubek góry lodowej. Nagminnie obsadza się pracownikami tymczasowymi miejsca dopiero co zwolnione przez pracowników etatowych danej firmy. „To jest bardzo złe traktowanie pracowników przez agencje i traktowanie tego wyzysku jako narzędzia do zarabiania pieniędzy i żerowania na tych ludziach” – mówi Dorota Gardias, przewodnicząca Forum Związków Zawodowych.

Projekt ustawy zakłada, że ten sam pracownik tymczasowy będzie mógł być wysyłany do jednej firmy przez nie więcej niż 18 miesięcy w ciągu trzech lat. Do tej pory taki pracownik pracował u jednego pracodawcy praktycznie na stałe, zmieniały się tylko kierujące go do pracy agencje. Teraz będą one pod nadzorem PIP.

Zdaniem Doroty Gardias najlepiej jeśliby pracodawcy, bez żadnych pośredników, zatrudniali pracowników na umowy o pracę: „Związki zawodowe mówiły, mówią i mówić będą, że należy zatrudniać na umowę o pracę. Naszym marzeniem jest, żeby powrót do zatrudniania na umowę o pracę stał się faktem. Te wszystkie inne formy zatrudnienia to jakiegoś rodzaju wypaczenia i musimy sobie to uczciwie powiedzieć”.

Źródło: NowyObywatel.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
sandvinik
Użytkownik
sandvinik

biorąc pod uwage VAT, podatek dochodowy większy niż mafijny haracz, podatek gruntowy, opłaty etc to składki ZUS w obecnych kwotach to jest dopiero jakieś wypaczenie i dopóki się z tym coś nie zrobi bedzie jak jest…

MvS
Użytkownik
MvS

A co, jeżeli ktos nie chce umowy o pracę ? Znam parę takich osób. Wiadomo liski-chytruski, że chodzi o podatki i para-podatki.

adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Wszędzie jest tyle pracy ja to już na ulicy się potykam o pracę wszędzie leży.