Koniec rządów dumpingu

Opublikowano: 23.09.2014 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 347

Prezydent podpisał nowelizację ustawy Prawo zamówień publicznych. Ma ona pozwolić m.in. skończyć z dyktatem najniższej ceny i wynikającymi z tego patologiami.

Nowe przepisy zakładają, że jeśli instytucja publiczna zapisze w warunkach przetargu, iż jedynym kryterium będzie cena, będzie musiała uzasadnić taką decyzję. Ma to być jedna z zachęt do stosowania zestawu kryteriów; obecnie, ze strachu przed posądzeniem o niegospodarność lub korupcję, urzędnicy wolą nabywać najtańsze usługi i towary, niezależnie od ich jakości, kosztów eksploatacyjnych czy tego, że nie da się ich zaoferować za tak niską cenę bez łamania praw pracowniczych. Nowelizacja nakłada też na oferenta obowiązek wykazania, że proponowana przez niego cena nie jest rażąco niska; jeżeli zamawiający uzna, że jest dumpingowa, to przedsiębiorca ma udowodnić, że tak nie jest.

Podpisane przez Bronisława Komorowskiego zmiany w prawie umożliwiają także renegocjowanie kontraktów w związku ze zmianą m.in. stawek VAT, wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę czy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, jeżeli zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania przez wykonawcę zamówienia publicznego. W noweli zapisano również wymóg, by w uzasadnionych przypadkach oferenci obowiązkowo zatrudniali pracowników na umowy o pracę oraz to, że pracodawcy będą zobowiązani do takiego kalkulowania kosztorysów, by praca była w nich wyceniana na podstawie co najmniej płacy minimalnej.

Przyjęte zmiany doprecyzowują ponadto kwestie związane z tzw. dysponowaniem potencjałem podmiotu trzeciego. Startujący w przetargach często powołują się na wiedzę czy doświadczenie innej firmy, co trudno później wyegzekwować. Nowelizacja przewiduje solidarną odpowiedzialność wykonawcy i podmiotu, który użyczył mu referencji.

Wreszcie, ustawa zakłada, że prezes Urzędu Zamówień Publicznych będzie przygotowywać i upowszechniać wykazy tzw. dobrych praktyk oraz tworzyć wzorce, z których mogliby korzystać zamawiający.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. bXXs 23.09.2014 12:51

    Aha czyli teraz Pendolino , Stadion nazywany narodowym i inne masakrycznie przepłacone przekręty stają się w zgodzie z prawem Pana paręRzydenta.
    Czyli nowe i lepsze przetargi tuż tuż

  2. skyhigh 23.09.2014 15:16

    przepis jak najbardziej w porządku ale nie w tych naszych złodziejskich realiach

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.