Koniec policji moralności w Iranie

Opublikowano: 04.12.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2713

Po miesiącach protestów Prokurator Generalny Iranu ogłosił zniesienie przez władze policji moralności. Ogłoszenie otwiera drzwi do ewentualnych zmian w zakresie obowiązkowego zasłaniania twarzy przez kobiety.

Początek zmian? Prokurator generalny Iranu Mohammad Jafar Montazeri ogłosił w weekend likwidację policji moralności – poinformowała agencja informacyjna ISNA. Ogłoszenie pojawiło się w reakcji na trwające od kilku miesięcy protesty związane ze śmiercią młodej Kurdyjki Mahasy Amini, która została zakatowana przez policję moralności za złamanie obowiązującego prawa dotyczącego obowiązkowego zasłaniania twarzy przez kobiety. Podczas protestów przelano krew setek irańskich mężczyzn i kobiet.

„Policja moralności nie ma nic wspólnego z sądownictwem i została zniesiona przez tych, którzy ją stworzyli” – powiedział w sobotni wieczór w świętym mieście Qom. Na konferencji religijnej Prokurator Generalny odpowiedział na pytanie jednego z uczestników o przyczynę zniesienia policji moralności. Zastępcza policja, znana jako Gasht-e Ershad (patrole przewodnickie), została utworzona pod rządami ultrakonserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada, aby „szerzyć kulturę przyzwoitości i hidżabu”. Składa się z mężczyzn w zielonych mundurach i kobiet noszących czarny czador, który zakrywa głowę i górną część ciała. Jednostka ta rozpoczęła swoje pierwsze patrole w 2006 roku.

W sobotę Prokurator Generalny poinformował, że parlament i sądownictwo pracują nad kwestią obowiązkowego zasłaniania twarzy, nie precyzując przy tym, co można by zmienić w prawie, zwłaszcza że ultrakonserwatywny prezydent Ebrahim Raïssi nałożył tego lata nowe ograniczenia dotyczące odzieży. Lecz podczas sobotniej konferencji prasowej w Teheranie głowa państwa zdaje się otwierać drzwi do dyskusji dotyczącej ewentualnych zmian: „Nasza konstytucja ma solidne i niezmienne wartości i zasady […], ale są metody realizacji Konstytucji, które można zmienić” – powiedział.

Czy obowiązek zakrywania twarzy przez kobiety zostanie zniesiony? Jest to bardzo drażliwa kwestia w Iranie, w której ścierają się dwa obozy: konserwatystów, którzy stoją twardo za ustawą z 1983 r., wprowadzającą obowiązek noszenia zasłony, oraz postępowców, którzy chcą pozostawić kobietom prawo wyboru, czy je nosić. Hidżaby stały się obowiązkowe w Iranie cztery lata po rewolucji islamskiej w 1979 r. Zgodnie z obowiązującym od 1983 r. przepisami, Iranki i cudzoziemki, niezależnie od wyznania, muszą nosić w miejscach publicznych zasłony i luźne ubrania. Od 5 lipca ustawa „o zasłonach i czystości kraju”, wprowadzona przez prezydenta Raisiego, nałożyła nowe ograniczenia na kobiety. Obowiązkowa chusta musi zakrywać, oprócz włosów, również szyję i ramiona.

Autorstwo: JM
Źródło: Trybuna.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.