Koniec ery Orbana na Węgrzech?

Opublikowano: 19.03.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1886

Bezradność władzy w walce z epidemią, załamanie gospodarcze i ogólne zmęczenie rządami prawicowych autorytarystów – to wszystko sprawia, że rok przed wyborami na Węgrzech coraz bardziej prawdopodobne wydaje się zwycięstwo opozycji, która zamierza wystawić wspólną listę.

Przejęcie lub zniszczenie wszystkich opozycyjnych gazet, prześladowania organizacji pozarządowych, szczucie na mniejszości, dręczenie działaczy opozycji za pomocą organów ścigania. A także niepokojące raporty obrońców praw człowieka, ukazujące Węgry jako pierwszy kraj UE, w którym demokracja została zastąpiona przez dojrzewający autorytaryzm.

Teraz, kiedy w kraju szaleje epidemia covid19, w szpitalach przebywa 10 386 zakażonych koronawirusem – najwięcej od początku epidemii, ochrona zdrowia już w zasadzie zaliczyła krach, a gospodarka jest w opłakanym stanie – w ubiegłym roku PKB skurczyło się o ponad 5 pkt proc., Węgrzy mają coraz mniej powodów, by deklarować sympatie dla Victora Orbana i jego ekipy, która rządzi nad Balatonem już 11 lat.

Potwierdzają to kolejne sondaże. Badanie Instytutu IDEA wykazało, że na koalicję Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) chce głosować 36 procent osób w wieku wyborczym, zaś na wspólną listę opozycji – 39 procent. Marcowy sondaż Instytutu Nezoepont również wykazał niewielką różnicę między koalicją Fideszu i opozycji – odpowiednio 38 i 37 procent. Opozycja jest górą w zasadzie od kiedy ogłosiła zjednoczenie, czyli od grudnia. Przewaga nad obozem władzy w niektórych rankingach zbliża się już do 10 pkt proc.

Mimo, że zjednoczenie opozycji nie jest nowym pomysłem i wcześniej kończyło się klęskami wyborczymi, tym razem szansa na odsunięcie Orbana od władzy wydaje się mieć większe szanse powodzenia niż w poprzednich podejściach.

Przypomnijmy, że sześć węgierskich formacji opozycyjnych poinformowało przed Bożym Narodzeniem, że zawiązują sojusz przed wyborami parlamentarnymi w 2022 roku, aby pokonać premiera Viktora Orbana i jego partię Fidesz. Koalicja jest egzotyczna i trudno sobie wyobrazić późniejszy rząd. W jej skład wchodzą partię od Węgierskiej Partii Socjalistycznej po skrajnie prawicowy Jobbik.

Ewentualna porażka Fideszu przerwałaby pasmo zwycięstw autorytarnej prawicy w naszej części Europy. Prawo i Sprawiedliwość straciłoby jedynego sojusznika we wspólnocie.

Fidesz ogłosił też dziś, że ostatecznie zerwał więzi z Europejską Partią Ludową. Jest to dopełnienie decyzji z początku marca, gdy grupa EPL w PE przyjęła nowy regulamin, który pozwala na zawieszenie lub wyrzucenie z niej nie tylko europosłów, ale i całych partii. W odpowiedzi na zmianę regulaminu europosłowie Fideszu zrezygnowali z członkostwa w grupie.

Autorstwo: Piotr Nowak
Zdjęcie: European People’s Party (CC BY 2.0)
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. 3steta 19.03.2021 12:22

    Ciekawe. Jeśli naród węgierski wybierze opozycję i zrzuci Orbana będzie to ogromna zmiana polityczna,światopoglądowa. Możliwe, że i w Polsce mogłoby dojść do zmian sił politycznych gdyby polska opozycja zjednoczyła się tak jak zrobiła to opozycja węgierska.

  2. BANDZIORkaq 19.03.2021 22:14

    Opozycja- tęczowe pony z uwątpliwieniem płci i prześcieradłem na kiju, a przy korycie zawsze tłok. Nie odpowiadam się za żadną opcją. Pozostanę wierna ideom, nie będę głosować, póki ktoś mnie nie przekona.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.