Koniec bezpłatnych „klinik prawa”?

Opublikowano: 11.07.2015 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 862

Naczelna Rada Adwokacka i Krajowa Izba Radców Prawnych zwróciła się do Senatu o wprowadzenie poprawek do ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej.

Korporacjom nie podoba się fakt, że w ramach organizacji pozarządowych bezpłatnych porad udzielać mogą magistrzy prawa z 3-letnim doświadczeniem, nie tylko aplikanci oraz dyplomowani radcy i adwokacji. Sprzeciwiają się samej praktyce udzielania porad potrzebującym przez organizacje pozarządowe, które „zajmują się przecież poradnictwem obywatelskim”. Chcą wykreślić ten zapis z ustawy, którą obecnie zajmuje się Senat. Ma ona wejść w życie z początkiem 2016 r.

NRA uważa, że poradnictwo w wykonaniu absolwentów będzie swoimi standardami odbiegało od „profesjonalnych” usług oferowanych przez czynnych prawników wykonujących zawód zaufania publicznego. Prócz tego zapisy tworzą „nową kategorię prawników, którzy nie gwarantują zachowania tajemnicy zawodowej oraz nie podlegają sądom dyscyplinarnym”. Adwokaci i radcy podnoszą tu zarzut niekonstytucyjności. „Nieco dziwi również fakt, iż w sytuacji obecnej, gdy mamy w Polsce aż 52 800 radców prawnych i adwokatów oraz 17.550 aplikantów, co sytuuje nas już w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem liczby zawodowych prawników, ustawodawca sięga po nieprofesjonalnych prawników zezwalając im na udzielanie porad prawnych w ramach państwowego systemu nieodpłatnej pomocy prawnej” – piszą w liście do senatorów.

Organizacje ewidentnie obawiają się również o swoje zarobki: ich niepokój wzbudza fakt, że w ustawie uwzględniono, iż bezpłatna pomoc prawna należy się nie tylko najuboższym, lecz także osobom pełnoletnim przed ukończeniem 25. roku życia oraz seniorom po 65. roku życia bez względu na ich stan majątkowy.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. 8pasanger 12.07.2015 19:52

    Najważniejsze, żeby za głupi pozew rozwodowy pisany w pośpiechu przez sekretarkę mogli kasować 600zł

  2. dagome12345 13.07.2015 00:11

    @8pasanger

    Oczywiście nie wystawią “paragonu” na te sześć stów 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.