W Warszawie debatowano o inwigilacji i bezpieczeństwie wewnętrznym

Opublikowano: 22.09.2011 | Kategorie: Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 505

W ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej odbyła się w Warszawie unijna konferencja Security Research Conference 2011, poświęcona “bezpieczeństwu wewnętrznemu” UE, w tym realizacji programów rozwojowych elektronicznej inwigilacji jej obywateli w ramach 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej (FP7/2007-2013).

Uczestnicy spotkania, wśród nich unijni i rządowi biurokraci, naukowcy i biznesmeni z firm “sektora bezpieczeństwa wewnętrznego”, obradowali w warszawskim hotelu Hilton. Konferencja, zorganizowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów pod nadzorem Komisji Europejskiej zakończyła się wczoraj, 21 września.

Security Research Conference to jedna z największych europejskich konferencji poświęconych badaniom w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Podczas konferencji SRC specjaliści z całej Europy omawiali między innymi technologie mogące zwiększyć poziom bezpieczeństwa granic UE, możliwości wykorzystania zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych w postępowaniu karnym oraz wykorzystania technologii satelitarnych do wsparcia bezpieczeństwa wewnętrznego. Eksperci rozmawiali także o tym, jak skutecznie i zabezpieczać dowody w sytuacji skażenia chemicznego, biologicznego, radiologicznego lub nuklearnego. Ponadto rangę konferencji podniosło zaangażowanie Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Prezydent m.st. Warszawy.

Podczas konferencji poruszano następujące aspekty:

– Realizacja zadań z zakresu techniki kryminalistycznej w warunkach skażenia CBRN

– Wykorzystanie technologii satelitarnych dla wsparcia bezpieczeństwa wewnętrznego – doświadczenia z powodzi w Europie w 2010 roku

– Możliwości i korzyści z szerszego udziału partnerów z Krajów Trzecich w Siódmym Programie Ramowym

– Bezpieczeństwo granic UE

– Nowe technologie w postępowaniu karnym – wyzwania dla wymiaru sprawiedliwości w XXI wieku

– Wykorzystanie technologii podwójnego zastosowania na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Poszukiwanie efektu synergii w obszarze współpracy EDA – FP7 Security

– Zwiększenie bezpieczeństwa operacji finansowych.

Podczas konferencji zaprezentowano innowacyjne rozwiązania wypracowane w ramach międzynarodowych i krajowych projektów, takich jak na przykład system “Proteus”.

Na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji w Warszawie (19 września) odbyło się tzw. Spotkanie Brokerskie z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, unijnych i krajowych służb bezpieczeństwa, jak również naukowców i prywatnych firm zaangażowanych w unijne programy badawczo – rozwojowe w dziedzinie nadzoru elektronicznego, kontroli granicznych i wymiany informacji, prowadzonych w ramach 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Elementem tego programu jest, między innymi, zintegrowany system monitoringu i inwigilacji INDECT, umożliwiający automatyczną kontrolę danych przesyłanych w europejskich sieciach teleinformatycznych, jak również komputerową analizę obrazu z kamer CCTV pod kątem rozpoznawania “podejrzanych” zachowań i osób, czy śledzenie imigrantów przemieszczających się przez terytorium Unii od chwili przekroczenia przez nich jej zewnętrznej granicy – z wykorzystaniem krajowych systemów CCTV w miastach, środkach transportu publicznego czy na głównych trasach tranzytowych.

Źródło: Czarny Sztandar


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. fm 22.09.2011 10:21

    Dla bezpieczeństwa narodu, należy całkowicie inwigilować polityków. Te polityczne jednostki, działają na szkodę państwa i jeszcze wprowadzają sobie ustawy o dostępie do informacji publicznej a raczej o braku dostępu.

  2. Murphy 22.09.2011 10:35

    @fm: Jeszcze przydało by się przyglądać bankom i korporacjom.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.