Liczba wyświetleń: 590
W ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej odbyła się w Warszawie unijna konferencja Security Research Conference 2011, poświęcona „bezpieczeństwu wewnętrznemu” UE, w tym realizacji programów rozwojowych elektronicznej inwigilacji jej obywateli w ramach 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej (FP7/2007-2013).
Uczestnicy spotkania, wśród nich unijni i rządowi biurokraci, naukowcy i biznesmeni z firm „sektora bezpieczeństwa wewnętrznego”, obradowali w warszawskim hotelu Hilton. Konferencja, zorganizowana przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów pod nadzorem Komisji Europejskiej zakończyła się wczoraj, 21 września.
Security Research Conference to jedna z największych europejskich konferencji poświęconych badaniom w zakresie bezpieczeństwa publicznego. Podczas konferencji SRC specjaliści z całej Europy omawiali między innymi technologie mogące zwiększyć poziom bezpieczeństwa granic UE, możliwości wykorzystania zaawansowanych rozwiązań teleinformatycznych w postępowaniu karnym oraz wykorzystania technologii satelitarnych do wsparcia bezpieczeństwa wewnętrznego. Eksperci rozmawiali także o tym, jak skutecznie i zabezpieczać dowody w sytuacji skażenia chemicznego, biologicznego, radiologicznego lub nuklearnego. Ponadto rangę konferencji podniosło zaangażowanie Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Prezydent m.st. Warszawy.
Podczas konferencji poruszano następujące aspekty:
– Realizacja zadań z zakresu techniki kryminalistycznej w warunkach skażenia CBRN
– Wykorzystanie technologii satelitarnych dla wsparcia bezpieczeństwa wewnętrznego – doświadczenia z powodzi w Europie w 2010 roku
– Możliwości i korzyści z szerszego udziału partnerów z Krajów Trzecich w Siódmym Programie Ramowym
– Bezpieczeństwo granic UE
– Nowe technologie w postępowaniu karnym – wyzwania dla wymiaru sprawiedliwości w XXI wieku
– Wykorzystanie technologii podwójnego zastosowania na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Poszukiwanie efektu synergii w obszarze współpracy EDA – FP7 Security
– Zwiększenie bezpieczeństwa operacji finansowych.
Podczas konferencji zaprezentowano innowacyjne rozwiązania wypracowane w ramach międzynarodowych i krajowych projektów, takich jak na przykład system „Proteus”.
Na dzień przed oficjalnym rozpoczęciem konferencji w Warszawie (19 września) odbyło się tzw. Spotkanie Brokerskie z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej, unijnych i krajowych służb bezpieczeństwa, jak również naukowców i prywatnych firm zaangażowanych w unijne programy badawczo – rozwojowe w dziedzinie nadzoru elektronicznego, kontroli granicznych i wymiany informacji, prowadzonych w ramach 7 Programu Ramowego Komisji Europejskiej. Elementem tego programu jest, między innymi, zintegrowany system monitoringu i inwigilacji INDECT, umożliwiający automatyczną kontrolę danych przesyłanych w europejskich sieciach teleinformatycznych, jak również komputerową analizę obrazu z kamer CCTV pod kątem rozpoznawania „podejrzanych” zachowań i osób, czy śledzenie imigrantów przemieszczających się przez terytorium Unii od chwili przekroczenia przez nich jej zewnętrznej granicy – z wykorzystaniem krajowych systemów CCTV w miastach, środkach transportu publicznego czy na głównych trasach tranzytowych.
Źródło: Czarny Sztandar
Dla bezpieczeństwa narodu, należy całkowicie inwigilować polityków. Te polityczne jednostki, działają na szkodę państwa i jeszcze wprowadzają sobie ustawy o dostępie do informacji publicznej a raczej o braku dostępu.
@fm: Jeszcze przydało by się przyglądać bankom i korporacjom.