Konfederacja proponuje ustawę o ochronie prywatności w internecie

Opublikowano: 12.02.2023 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Świat komputerów, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2656

W odpowiedzi na przedstawiony przez obóz rządzący projekt ustawy o komunikacji elektronicznej, który Konfederacja uważa za niekonstytucyjny i wprowadzający „totalną inwigilację”, formacja zaprezentowała projekt ustawy o ochronie prywatności w internecie.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej posłowie Konfederacji: Krzysztof Bosak z Ruchu Narodowego i Stanisław Tyszka z Nowej Nadziei zaprezentowali założenia swojego projektu ustawy o ochronie prywatności w internecie. Przewiduje on, że służby nie mogłyby uzyskiwać danych użytkowników, póki zgodę na to nie wydałby stosowny sąd okręgowy.

Oprócz wymogu wystąpienia o zgodę sądu na uzyskanie danych użytkownika miałaby zostać powołana instytucja obrońców prywatności. „To będą dyżury adwokatów, radców prawnych, na wzór takich dyżurów, które mają miejsce w przypadku sądów 24-godzinnych, i te osoby będą występowały w interesie tej osoby, której dane chce uzyskać jakaś służba. Będą miały prawo do występowania o dostęp do wniosku, będą mieli prawo na składanie zastrzeżeń i będą stali generalnie na straży konstytucyjnego prawa do prywatności i tajemnicy korespondencji” – powiedział Tyszka.

Służby, w przypadku wnioskowania „o udostępnienia danych użytkownika” byłyby zobowiązane przedstawić materiał dowodowy wykazujące, że takie udostępnienie jest niezbędne dla prowadzonego śledztwa.

„Obecnie mamy taką praktykę sądową, która czyni akceptowanie wniosków służb całkowicie iluzorycznym. Znaczy, sprawia, że kontrola sądowa jest iluzoryczna dlatego, że służby przedstawiają wybiórczo zebrana przez siebie informacje, a sądy w 99 proc. po prostu klepią taki wniosek bez większej refleksji” – wyjaśnił Tyszka.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych miałby sprawować „realną kontrolę” nad gromadzeniem danych obywateli przez służby.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: DoRzeczy.pl
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.