Liczba wyświetleń: 1880
W rozmowie z niemieckim dziennikiem „Die Welt” prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oceniła, że „komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle”.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska udzieliła wywiadu niemieckiemu dziennikowi Die Welt. Głównym tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce i związane z nią kontrowersje, wynikające z pojawiających się w związku z reformą zarzutów. W wywiadzie prezes TK była także pytana o sytuację środowisk LGBT w Polsce. Fragmenty wywiadu przytacza PAP.
„Władza dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Każda z tych władz ma określone kompetencje. Pojawiający się coraz częściej aktywizm sędziowski wykracza poza tradycyjną rolę władzy sądowniczej” – mówiła w rozmowie z gazetą prezes TK, podkreślając, że „zgodnie z traktatami europejskimi organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich”.
Julia Przyłębska podkreślała, że polski wymiar sprawiedliwości jest całkowicie niezależny od władzy wykonawczej, a system powoływania sędziów jest w Polsce „bardziej odpolityczniony niż w innych krajach europejskich”.
Niemiecki dziennikarz stwierdził, że według ekspertów polskie sądy nie są niezależne i pytał prezes TK, „po co polskiemu państwu tego rodzaju konflikt”. W odpowiedzi Julia Przyłębska powiedziała, że w jej ocenie Polska nie jest z nikim w konflikcie, a odpowiada jedynie na ataki w swoim kierunku.
„Staramy się jedynie odpowiadać na zarzuty, na pozamerytoryczne ataki. Komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle. Prezydent Andrzej Duda i polski rząd zwracają uwagę, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości ma na celu jego usprawnienie pod względem proceduralnym i strukturalnym” – powiedziała Przyłębska.
Julia Przyłębska mówiła także o raporcie UE na temat praworządności, który ma być opublikowany i dziś i według medialnych doniesień jest bardzo krytyczny, jeśli chodzi o ocenę sytuacji w Polsce. Według prezes TK, taki raport byłby dobrym krokiem, gdyby nie to, że zgodnie z zapowiedziami wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej uwaga raportu będzie skierowana na Polskę i Węgry. W ocenie Przyłębskiej wskazuje to na to, że raport jest „analizą sporządzoną pod określoną tezę”.
Prezes TK mówiła także o sytuacji środowisk LGBT w Polsce. „W swoim otoczeniu nie dostrzegam problemu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Powiem więcej, kiedy były Prezes TK Andrzej Rzepliński publicznie zaatakował byłego pracownika TK, używając argumentów osobistych, złożyłam oświadczenie w obronie godności tego człowieka” – powiedziała sędzia.
Źródło: pl.SputnikNews.com
Po cichutku wymazują historię. Cywiński planuje wyburzyć Polskie pawilony w Auschwitz nr 6 7 8. Powodem jest; „brak miejsca dla zagranicznych wycieczek.”