Komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle

Opublikowano: 30.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 755

W rozmowie z niemieckim dziennikiem „Die Welt” prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oceniła, że „komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle”.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska udzieliła wywiadu niemieckiemu dziennikowi Die Welt. Głównym tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce i związane z nią kontrowersje, wynikające z pojawiających się w związku z reformą zarzutów. W wywiadzie prezes TK była także pytana o sytuację środowisk LGBT w Polsce. Fragmenty wywiadu przytacza PAP.

„Władza dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Każda z tych władz ma określone kompetencje. Pojawiający się coraz częściej aktywizm sędziowski wykracza poza tradycyjną rolę władzy sądowniczej” – mówiła w rozmowie z gazetą prezes TK, podkreślając, że „zgodnie z traktatami europejskimi organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich”.

Julia Przyłębska podkreślała, że polski wymiar sprawiedliwości jest całkowicie niezależny od władzy wykonawczej, a system powoływania sędziów jest w Polsce „bardziej odpolityczniony niż w innych krajach europejskich”.

Niemiecki dziennikarz stwierdził, że według ekspertów polskie sądy nie są niezależne i pytał prezes TK, „po co polskiemu państwu tego rodzaju konflikt”. W odpowiedzi Julia Przyłębska powiedziała, że w jej ocenie Polska nie jest z nikim w konflikcie, a odpowiada jedynie na ataki w swoim kierunku.

„Staramy się jedynie odpowiadać na zarzuty, na pozamerytoryczne ataki. Komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle. Prezydent Andrzej Duda i polski rząd zwracają uwagę, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości ma na celu jego usprawnienie pod względem proceduralnym i strukturalnym” – powiedziała Przyłębska.

Julia Przyłębska mówiła także o raporcie UE na temat praworządności, który ma być opublikowany i dziś i według medialnych doniesień jest bardzo krytyczny, jeśli chodzi o ocenę sytuacji w Polsce. Według prezes TK, taki raport byłby dobrym krokiem, gdyby nie to, że zgodnie z zapowiedziami wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej uwaga raportu będzie skierowana na Polskę i Węgry. W ocenie Przyłębskiej wskazuje to na to, że raport jest „analizą sporządzoną pod określoną tezę”.

Prezes TK mówiła także o sytuacji środowisk LGBT w Polsce. „W swoim otoczeniu nie dostrzegam problemu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Powiem więcej, kiedy były Prezes TK Andrzej Rzepliński publicznie zaatakował byłego pracownika TK, używając argumentów osobistych, złożyłam oświadczenie w obronie godności tego człowieka” – powiedziała sędzia.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Foxi
Użytkownik
Foxi

Po cichutku wymazują historię. Cywiński planuje wyburzyć Polskie pawilony w Auschwitz nr 6 7 8. Powodem jest; “brak miejsca dla zagranicznych wycieczek.”