Komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle

Opublikowano: 30.09.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1584

W rozmowie z niemieckim dziennikiem „Die Welt” prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska oceniła, że „komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle”.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska udzieliła wywiadu niemieckiemu dziennikowi Die Welt. Głównym tematem rozmowy była reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce i związane z nią kontrowersje, wynikające z pojawiających się w związku z reformą zarzutów. W wywiadzie prezes TK była także pytana o sytuację środowisk LGBT w Polsce. Fragmenty wywiadu przytacza PAP.

„Władza dzieli się na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Każda z tych władz ma określone kompetencje. Pojawiający się coraz częściej aktywizm sędziowski wykracza poza tradycyjną rolę władzy sądowniczej” – mówiła w rozmowie z gazetą prezes TK, podkreślając, że „zgodnie z traktatami europejskimi organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich”.

Julia Przyłębska podkreślała, że polski wymiar sprawiedliwości jest całkowicie niezależny od władzy wykonawczej, a system powoływania sędziów jest w Polsce „bardziej odpolityczniony niż w innych krajach europejskich”.

Niemiecki dziennikarz stwierdził, że według ekspertów polskie sądy nie są niezależne i pytał prezes TK, „po co polskiemu państwu tego rodzaju konflikt”. W odpowiedzi Julia Przyłębska powiedziała, że w jej ocenie Polska nie jest z nikim w konflikcie, a odpowiada jedynie na ataki w swoim kierunku.

„Staramy się jedynie odpowiadać na zarzuty, na pozamerytoryczne ataki. Komuś zależy na tym, by ukazać Polskę w złym świetle. Prezydent Andrzej Duda i polski rząd zwracają uwagę, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości ma na celu jego usprawnienie pod względem proceduralnym i strukturalnym” – powiedziała Przyłębska.

Julia Przyłębska mówiła także o raporcie UE na temat praworządności, który ma być opublikowany i dziś i według medialnych doniesień jest bardzo krytyczny, jeśli chodzi o ocenę sytuacji w Polsce. Według prezes TK, taki raport byłby dobrym krokiem, gdyby nie to, że zgodnie z zapowiedziami wiceprzewodniczącej KE Very Jourovej uwaga raportu będzie skierowana na Polskę i Węgry. W ocenie Przyłębskiej wskazuje to na to, że raport jest „analizą sporządzoną pod określoną tezę”.

Prezes TK mówiła także o sytuacji środowisk LGBT w Polsce. „W swoim otoczeniu nie dostrzegam problemu dyskryminacji ze względu na orientację seksualną. Powiem więcej, kiedy były Prezes TK Andrzej Rzepliński publicznie zaatakował byłego pracownika TK, używając argumentów osobistych, złożyłam oświadczenie w obronie godności tego człowieka” – powiedziała sędzia.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Foxi 30.09.2020 17:38

    Po cichutku wymazują historię. Cywiński planuje wyburzyć Polskie pawilony w Auschwitz nr 6 7 8. Powodem jest; “brak miejsca dla zagranicznych wycieczek.”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.