Komornicy sądowi wprowadzają system e-Doręczeń

Opublikowano: 11.07.2024 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1875

Krajowa Rada Komornicza rozpoczyna wdrażanie usługi e-Doręczeń w kancelariach komorniczych. Robią to jako pierwszy zawód prawniczy i to znacznie wcześniej, niż wymaga tego prawo. Od 1 lipca mogą wysyłać pisma pocztą elektroniczną do tych odbiorców, którzy są zalogowani w systemie e-Doręczeń. W pozostałych przypadkach zadziała poczta hybrydowa – Poczta Polska wydrukuje korespondencję i dostarczy ją klasycznym listem poleconym. Nowy system to duże ułatwienie, które przyspieszy pracę komorników i przyniesie spore oszczędności.

„e-Doręczenia to nie zmiana, to rewolucja. Od 1 lipca każdy, kto założy sobie skrzynkę do e-Doręczeń, może z dowolnego miejsca w kraju czy na świecie przeczytać wiadomość, którą do niego skieruje komornik. Czyli już nie będzie tak, że nasze częste zmiany miejsca zamieszkania, długie wakacje czy praca zdalna spowoduje to, że nie będziemy informowani o toczących się postępowaniach, zarówno ze strony wierzyciela, jak i dłużnika” – mówi agencji Newseria Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej. – Często w kancelariach słyszymy: zareagowałbym wcześniej, gdybym wiedział, podjąłbym próbę spłaty, gdybym wiedział, zaskarżyłbym to postanowienie, gdybym wiedział. Dzisiaj dajemy taką możliwość obywatelom, którzy będą mogli reagować w każdej chwili, bezpośrednio po naszych działaniach, bo będą mieli tę informację na swoich telefonach.

e-Doręczenie to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Co istotne, jest mu także prawnie równoważne. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Docelowo wszystkie podmioty publiczne, przedsiębiorcy i zawody zaufania publicznego będą miały obowiązek mieć adres do doręczeń elektronicznych i prowadzić korespondencję za pośrednictwem systemu. Komornicy sądowi są pierwszym zawodem prawniczym, który wprowadza e-Doręczenia. Ekspert podkreśla, że inne zawody będą mogły czerpać z doświadczeń samorządu komorników.

„Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne jest informowanie obywateli o toczących się postępowaniach. Wyprzedzamy o pół dekady sądy, które dopiero od 2029 roku będą miały obowiązek korzystania z systemu” – wskazuje Przemysław Małecki.

Od października 2024 roku obowiązek stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych będą miały organy administracji publicznej, ZUS, KRUS czy NFZ, ale także uczelnie publiczne. Rok później dołączą do nich inne organy publiczne, a od października 2029 roku – jednostki samorządu terytorialnego, sądy, trybunały, prokuratura czy organy ścigania. „System e-Doręczeń to nowoczesna platforma, która umożliwia w pełni elektroniczną komunikację pomiędzy obywatelem, podmiotem publicznym i innymi instytucjami. Zaczynamy od założenia skrzynki, która będzie służyła do komunikacji za pośrednictwem systemu. Następnie komornik sądowy podpisuje umowę z Pocztą Polską, żeby móc korzystać na preferencyjnych stawkach z takiej formy komunikacji, a następnie instaluje oprogramowanie, które dostarcza Currenda, integrator systemu w kancelariach. Od tego dnia może spokojnie korzystać z pełnego zakresu funkcjonalnego systemu e-Doręczeń” – tłumaczy Katarzyna Mazur, wiceprezes zarządu spółki Currenda.

Po uruchomieniu usługi zamiast listów komornicy będą się posługiwać elektroniczną wersją wiadomości, która trafiać będzie do Poczty Polskiej. Jeśli odbiorca będzie miał założoną skrzynkę w systemie, automatycznie otrzyma na nią wiadomość. Jeśli nie będzie miał, Poczta Polska wydrukuje korespondencję elektroniczną w bezobsługowych centrach wydruku, a następnie dostarczy ją klasycznym listem poleconym – to tzw. przesyłka hybrydowa. „Wdrażanie jakichkolwiek systemów w tak ważnych obszarach naszego państwa jak chociażby egzekucja i możliwość ściągania, egzekwowania wierzytelności jest ogromnym wyzwaniem. Jak przy każdym systemie jest po prostu obawa przed czymś nowym. Jako dostawca – oprócz podjęcia wszystkich potrzebnych kroków, żeby wytworzyć system bezpieczny, kompleksowy, zgodny z najwyższymi standardami – musimy przeprowadzić użytkownika przez możliwość poznania tego, co go czeka” – mówi wiceprezes Currendy.

Jak wskazuje raport „e-Doręczenia – bezpieczne rozwiązanie dla transformacji korespondencji papierowej” Obserwatorium.biz, wszyscy dostawcy usług e-Doręczeń muszą spełniać szereg wymagań organizacyjnych i formalnych, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa świadczonej usługi. Przesyłka w całym cyklu doręczenia musi być bezpieczna, a dowody jej dostarczenia wiarygodne dla użytkowników, administracji publicznej i sądów. Wszystkie przesyłane dane są zabezpieczone przed modyfikacją w trakcie ich transmisji, a ich szyfrowanie ogranicza ryzyko odczytania ich przez nieuprawnioną osobę. Tożsamość nadawcy i odbiorcy jest weryfikowana przed przyjęciem i przed przekazaniem przesyłki, a dowody nadania i otrzymania danych zabezpieczone są zaawansowaną pieczęcią elektroniczną, aby wykluczyć możliwość niewykrywalnej zmiany przesyłanych danych. „To wszystko pozwala nam zagwarantować stabilność działania systemu jako tego docelowego, który ma gwarantować właśnie wymianę korespondencji, ale też przede wszystkim redukuje koszty operacyjne wszystkich tych podmiotów, które dołączą do systemu e-Doręczeń” – zauważa Katarzyna Mazur.

System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe. Krótszy będzie czas potrzebny na doręczenie przesyłki, nie będzie już konieczności drukowania, pakowania i wysyłania pism. „To kolejny krok, który przybliża nas do akt elektronicznych. Dążymy do tego, żeby w niedalekiej przyszłości dostęp do postępowań był w czasie rzeczywistym z każdego miejsca na Ziemi, żeby nie było żadnych ograniczeń związanych z dojazdami, czasem, ustanawianiem pełnomocników. Przy wykorzystaniu na przykład e-licytacji, które cieszą się dużą popularnością, e-Doręczenia to po prostu kolejny krok w stronę pełnej informatyzacji naszego samorządu” – zapowiada Przemysław Małecki.

Komornicy sądowi już teraz należą do najbardziej zinformatyzowanych zawodów prawniczych. Stopniowo wdrażany jest nowoczesny system e-Komornik, który umożliwia porządkowanie spraw egzekucyjnych drogą elektroniczną, automatyzuje część procesów, co przyspiesza pracę komorników i zmniejsza ryzyko błędów. Dzięki integracji systemu z bazami danych łatwiejszy jest dostęp do informacji potrzebnych do prowadzenia postępowań egzekucyjnych, szybsza jest też wymiana informacji między różnymi organami i instytucjami. „W tym momencie nie tylko mamy integrację z e-Doręczeniami, ale też jest to Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, Elektroniczny Urząd Skarbowy, zajęcia rachunków bankowych za pomocą systemu Ognivo, którego właścicielem jest KIR. Tych integracji jest naprawdę wiele. Natomiast jako dostawca oprogramowania widzimy potencjał na kolejne, żeby docelowo doprowadzić do zinformatyzowania wszystkich aspektów pracy komornika sądowego” – zapowiada Katarzyna Mazur.

W przyszłości możliwa będzie także cyfrowa archiwizacja dokumentów. Przejście z papierowych akt na elektroniczne archiwa ułatwi przechowywanie, przeszukiwanie i zarządzanie dokumentami, ale także zmniejszy związane z tym koszty.

Źródło: Newseria.pl

image_pdfimage_print

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. emigrant001 11.07.2024 19:20

    Był kiedyś taki wynalazek prawny, który nazywał się e-Sąd – Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. Polegało to na tym, że pan X wysłał do „sądu” żądanie zapłaty wobec pana Y. Pan Y nie musiał otrzymać takiej wiadomości, żeby się ono uprawomocniło po 30-stu dniach. Po miesiącu bez swojej wiedzy i zgody był już skazanym przestępcą:)
    Takie jest prawo i sprawiedliwość w Polsce. Zaoczne:)
    Dyskusja nie dotyczny przypadków osobistych lub znajomy słyszał od znajomego:)

  2. rozrabiaka 11.07.2024 23:11

    Bardzo dobry pomysł. Będzie działać czy nie można go (pomysł) również wprowadzić do przymusowej branki na rzecz obrony ojczyzny – w wypadku Polaków będzie to Ameryka.

  3. niecowiedzacy 11.07.2024 23:51

    Dwukrotnie zostałem skazany przez Sąd bez zapoznawania się z aktami sprawy. Ustanowiono jakąś Panią, pracownicę sądu iż Ona nie może znaleźć mojego adresu. Sprawy się odbyły i zostałem skazany na zapłaty wobec wierzyciela, koszta sądowe, nie doręczono mi wyroków z braku wniesienia przeze mnie po 700 ileś zł. Wszystko przejął komornik, przy okazji okradając mnie i do tej pory mi potrącają. I nie był to elektroniczny sąd ale rejonowy. A to wszystko za rządów partii która naprawdę nazywa się: Zalegalizowane bezprawie i niesprawiedliwość. Powoływano nowych sędziów którzy mieli sądzić według zasady: Damy wam człowieka a wy macie znaleźć na niego paragraf. Który sędzia nie chciał podpisać takiej lojalki, dostawał wypad z sądu. A dzisiaj biadolą co by oni nie zrobili gdyby tylko rządzili, za mało im było 8 lat, bo nie starczyło czasu na wykończenie, Polaków i Polski. Ale PO też nie jest lepsze.

  4. RisaA 12.07.2024 16:33

    > Nowy system to duże ułatwienie, które przyspieszy pracę komorników i przyniesie spore oszczędności.

    Nowy system to pożywka dla wszelkiej maści hakerów oraz instytucji gromadzących dane osobowe, w tym dla MicroSoftu, który pozyska te dane poprzez Windowsy – zarówno w kancerariach jak i u osób, które tak «odbierają» pocztę. Poza tym jeżeli to stoi na czyichś chmurach – odbiorcą tak wrażliwych danych może być Google, AWS i inni dostawcy chmur. Zero prawa do prywatności.

    Z kartki nie wyciekało i ciężko było wejść w posiadanie treści korespondencji poleconej. Czyli zmiana jedynie na gorsze. Bezpieczeństwo i prywatność zabrane za «wygodę».

    Dodam jeszcze, że stary lepszy system był w stanie działać przy braku prądu. Bez prądu Poczta Polska nie zrobi doręczenia hybrydowego, bo nie dostanie się do danych.

    > Co istotne, jest mu także prawnie równoważne. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych.

    Tu nie ma bezpieczeństwa. Dostarczając wiadomości na smartfona jest ta korespondencja dostarczana głównie Google. To czy się obywatel o niej dowie pozostaje w decyzji Google.

    > e-Doręczenia – bezpieczne rozwiązanie dla transformacji korespondencji papierowej” Obserwatorium.biz, wszyscy dostawcy usług e-Doręczeń muszą spełniać szereg wymagań organizacyjnych i formalnych, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa świadczonej usługi

    Na czym to polega? Na dzieleniu się z Google i Microsoftem tym, gdzie zadłużony jest obywatel? Dla lepszego Social Scoringu (systemu kredytu społecznego)? Gdzie jest to bezpieczeństwo, gdy takie wrażliwe informacje o obywatelu bez jego zgody trafiają do korporacji?

    > W przyszłości możliwa będzie także cyfrowa archiwizacja dokumentów. Przejście z papierowych akt na elektroniczne archiwa ułatwi przechowywanie, przeszukiwanie i zarządzanie dokumentami, ale także zmniejszy związane z tym koszty.

    I odda Google, AWS, Microsoft, Apple, Cloudflare i innym spółkom wszystkie pozostałe dane osobowe obywateli. Polska już sprzedała tym firmom dane o zdrowiu Polaków bez pytania się ich o zgodę.

  5. Katarzyna TG 12.07.2024 19:03

    No to teraz pora na cyfryzację samych komorników, wywalić „na bruk” – niech ich zastąpi algorytm AI, może chociaż będzie mniej kradł.

  6. Wolfman 13.07.2024 09:28

    Będzie. Przecież algorytm się sam nie napisze

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.