Komitet ONZ oskarża Finlandię o łamanie praw dziecka

Opublikowano: 25.10.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1033

Jak poinformował w ubiegłą środę Komitet Praw Dziecka ONZ, Finlandia naruszyła prawa dzieci, które przez lata żyją w obozach syryjskich.

„Finlandia ma obowiązek i moc wywierania wpływu, aby chronić fińskie dzieci w obozach syryjskich przed bezpośrednim zagrożeniem ich życia poprzez sprowadzenie ich do ojczyzny” – stwierdziła komisja w oświadczeniu. Komisja doszła wcześniej do podobnego wniosku w odniesieniu do władz francuskich i dzieci we Francji. „Długotrwałe przetrzymywanie dzieci – ofiar w warunkach zagrożenia życia stanowi nieludzkie i poniżające traktowanie lub karanie” – przyznała komisja w przypadku Finlandii.

Komisja, składająca się z 18 ekspertów, monitoruje wdrażanie Konwencji o prawach dziecka. Komisja ogłosiła decyzję w sprawie złożonej przez krewnych sześciorga fińskich dzieci, które są obecnie przetrzymywane w obozie Al-Kholi w północno-wschodniej Syrii. Krewni zgłosili się do komisji w 2019 roku i od tego czasu trójka dzieci może z własnej inicjatywy opuścić obóz z matką i dotrzeć do Finlandii. „Pozostałe trzy dzieci będące ofiarami, obecnie w wieku od pięciu do sześciu lat, nadal przebywają w zamkniętych obozach znajdujących się w strefie działań wojennych” – poinformował komitet. W petycji krewnych wymieniono kolejne 33 fińskie dzieci, które przebywają w obozie bez możliwości uzyskania pomocy prawnej.

Al-Kho, z populacją 56 tys. mieszkańców, jest największym obozem w regionie. Przebywają tam ludzie podejrzani o dżihad, głównie kobiety i dzieci. Większość z nich to Syryjczycy lub Irańczycy, ale w obozie przebywa również około 10 tys. kobiet i dzieci bojowników Państwa Islamskiego z innych krajów. „Sytuacja dzieci w obozach jest nieludzka. Nie mają one podstawowych potrzeb, takich jak woda, jedzenie i opieka medyczna, a ich zdrowie jest zagrożone” – powiedziała członkini komisji Ann Skelton.

Save the Children ostrzegło w zeszłym roku, że średnio dwoje dzieci umiera każdego tygodnia z powodu warunków w Al Kholi. Według ONZ w ciągu 18 miesięcy w obozie miało miejsce ponad stu morderstw.

Komitet, którego opinie i zalecenia nie są wiążące, stwierdził, że Finlandia nie uwzględniła najlepiej pojętego interesu dzieci przy ocenie wniosków krewnych o repatriację. „Wzywamy Finlandię do podjęcia natychmiastowych zdecydowanych kroków w celu uratowania życia tych dzieci i sprowadzenia ich do domu, do ich rodzin” – powiedziała Skelton.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

5

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. ite.ad.joseph 26.10.2022 09:30

    skąd ta się wzięły fińskie dzieci?
    to są potomkowie obywatel Finlandii, którzy pojechali robić jiihad z Daesh?

  2. Admin WM 26.10.2022 09:44

    Tak. Finowie-muzułmanie, którzy pojechali walczyć w szeregach ISIS. Wśród bojowników ISIS byli/są też Polacy.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.