Liczba wyświetleń: 1522
Jak poinformował w ubiegłą środę Komitet Praw Dziecka ONZ, Finlandia naruszyła prawa dzieci, które przez lata żyją w obozach syryjskich.
„Finlandia ma obowiązek i moc wywierania wpływu, aby chronić fińskie dzieci w obozach syryjskich przed bezpośrednim zagrożeniem ich życia poprzez sprowadzenie ich do ojczyzny” – stwierdziła komisja w oświadczeniu. Komisja doszła wcześniej do podobnego wniosku w odniesieniu do władz francuskich i dzieci we Francji. „Długotrwałe przetrzymywanie dzieci – ofiar w warunkach zagrożenia życia stanowi nieludzkie i poniżające traktowanie lub karanie” – przyznała komisja w przypadku Finlandii.
Komisja, składająca się z 18 ekspertów, monitoruje wdrażanie Konwencji o prawach dziecka. Komisja ogłosiła decyzję w sprawie złożonej przez krewnych sześciorga fińskich dzieci, które są obecnie przetrzymywane w obozie Al-Kholi w północno-wschodniej Syrii. Krewni zgłosili się do komisji w 2019 roku i od tego czasu trójka dzieci może z własnej inicjatywy opuścić obóz z matką i dotrzeć do Finlandii. „Pozostałe trzy dzieci będące ofiarami, obecnie w wieku od pięciu do sześciu lat, nadal przebywają w zamkniętych obozach znajdujących się w strefie działań wojennych” – poinformował komitet. W petycji krewnych wymieniono kolejne 33 fińskie dzieci, które przebywają w obozie bez możliwości uzyskania pomocy prawnej.
Al-Kho, z populacją 56 tys. mieszkańców, jest największym obozem w regionie. Przebywają tam ludzie podejrzani o dżihad, głównie kobiety i dzieci. Większość z nich to Syryjczycy lub Irańczycy, ale w obozie przebywa również około 10 tys. kobiet i dzieci bojowników Państwa Islamskiego z innych krajów. „Sytuacja dzieci w obozach jest nieludzka. Nie mają one podstawowych potrzeb, takich jak woda, jedzenie i opieka medyczna, a ich zdrowie jest zagrożone” – powiedziała członkini komisji Ann Skelton.
Save the Children ostrzegło w zeszłym roku, że średnio dwoje dzieci umiera każdego tygodnia z powodu warunków w Al Kholi. Według ONZ w ciągu 18 miesięcy w obozie miało miejsce ponad stu morderstw.
Komitet, którego opinie i zalecenia nie są wiążące, stwierdził, że Finlandia nie uwzględniła najlepiej pojętego interesu dzieci przy ocenie wniosków krewnych o repatriację. „Wzywamy Finlandię do podjęcia natychmiastowych zdecydowanych kroków w celu uratowania życia tych dzieci i sprowadzenia ich do domu, do ich rodzin” – powiedziała Skelton.
Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl
skąd ta się wzięły fińskie dzieci?
to są potomkowie obywatel Finlandii, którzy pojechali robić jiihad z Daesh?
Tak. Finowie-muzułmanie, którzy pojechali walczyć w szeregach ISIS. Wśród bojowników ISIS byli/są też Polacy.