Komisja Europejska zawiesi pieniądze dla Węgier?

Opublikowano: 19.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 643

Komisja Europejska chce zawiesić pieniądze dla Węgier. Powodem są „naruszenia praworządności” w postaci korupcji. Unijny komisarz ds. budżetu Johannes Hahn mówił o nieprawidłowościach w węgierskich przepisach, dotyczących zamówień publicznych, o braku zabezpieczeń przed konfliktami interesów i nieskutecznej walce z korupcją.

„Dzisiejsza decyzja jest wyraźnym dowodem determinacji Komisji w zakresie ochrony budżetu UE i wykorzystania wszystkich dostępnych nam narzędzi, aby osiągnąć ten ważny cel. (…) Chodzi o naruszenia praworządności, które zagrażają wykorzystaniu i zarządzaniu funduszami UE”.

KE sugeruje zawiesić 65% wypłat dla Węgier na trzy programy operacyjne w ramach polityki spójności. Stanowi to kwotę ok. 7,5 mld euro. Rada Europy podejmie decyzję w tej sprawie w oparciu o kwalifikowaną większość głosów. Ma na to miesiąc, choć termin może zostać przedłużony (maksimum to dodatkowe dwa miesiące).

Tzw. mechanizm warunkowości Komisji wobec Węgier trwa od końca kwietnia. Władze Węgier zapowiedziały niedawno, iż utworzą niezależny organ antykorupcyjny i grupę roboczą z udziałem organizacji pozarządowych do nadzorowania „wydatków europejskich”.

Autorstwo: Michał Waligóra
Na podstawie: RMF24.pl
Źródło: MediaNarodowe.com

4

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Admin WM 19.09.2022 12:01

    A co z „naruszeniem praworządności” przez Komisję Europejską?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.