Komisja Europejska zakazała stosowania thiaclopridu

Opublikowano: 06.08.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 205

Komisja Europejska zakazała stosowania na terenie UE środka ochrony roślin – Thiaclopridu. Jest to pestycyd, który jest niezwykle niebezpieczny dla pszczół.

Po 30 kwietnia tego roku, czyli po wygaśnięciu obecnego zezwolenia na stosowanie Thiaclorpidu, rolnicy nie mogą już stosować środków owadobójczych sprzedawanych pod markami Calypso i Biscaya.

„Istnieją problemy środowiskowe związane ze stosowaniem tego pestycydu, w szczególności jego wpływ na wody gruntowe, ale także na zdrowie ludzi z powodu toksyczności reprodukcyjnej” – powiedziała komisarz ds. Zdrowia Stella Kyriakides w oświadczeniu.

Komisja opiera swoją ocenę na ustaleniach Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority – EFSA) opublikowanych w styczniu ubiegłego roku. Rzecznik EFSA informuje, że organizacja wyraziła zaniepokojenie, że substancja czynna jest toksyczna dla ludzi i pszczół.

Wynika z tego, że pestycyd nie tylko zabija owady, ale także szkodzi pszczołom, ponieważ ich układ odpornościowy słabnie, a ich rozmnażanie jest zaburzone. W kwietniu 2018 r. UE zakazała stosowania trzech tak zwanych pestycydów neonikotynoidowych, które mogą być stosowane tylko w szklarniach. Francja zakazała już łącznie pięciu środków owadobójczych, w tym także tych do stosowania w szklarniach.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o