Komisja Europejska stawia na „obowiązkową solidarność”

Opublikowano: 24.09.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 695

Zupełnie nowy plan dotyczący polityki imigracyjnej Unii Europejskiej przedstawiła Komisja Europejska. Zamierza ona przymusić unijne państwa członkowskie do przyjmowania imigrantów, którzy kwalifikują się do otrzymania prawa do azylu. Jednocześnie wzmocniony ma zostać mechanizm deportacji coraz większej liczby osób nie zasługujących na możliwość zamieszkania w Europie.

Zreformowanie unijnej polityki imigracyjnej jest jak dotychczas największym wzywaniem, stojącym przed nową przewodniczącą KE. Ursula von der Leyen sama przyznała zresztą, że obecny system nie działa. Tymczasem migracja ma być stałym elementem funkcjonowania kontynentu europejskiego. Z tego powodu UE zamierza obecnie wdrożyć bardziej przemyślane rozwiązania w tej kwestii.

Myliłby się jednak ten, kto uważa, że w Brukseli ktokolwiek poszedł po rozum do głowy. A jeśli już to najwyżej w bardzo ograniczonym stopniu. Świadczy o tym choćby fakt, że wdrożony ma zostać mechanizm „obowiązkowej solidarności”. Będzie on uruchamiany, gdy jedno z państw będzie się znajdowało pod ogromną presją imigracyjną i nie będzie dawało sobie z nią rady. Wówczas inne państwa będą musiały wziąć na siebie ciężar ugoszczenia imigrantów.

Bruksela podkreśla jednak, że w chwili obecnej mamy do czynienia z innym rodzajem imigrantów, niż miało to miejsce w 2015 r. Wówczas większość osób szturmujących granice UE miała mieć podstawy do myślenia o otrzymaniu azylu. Obecnie sytuacja jest jednak odwrotna. Tylko niewielki odsetek z nich rzeczywiście zasługuje na możliwość zamieszkania na terytorium państw unijnych.

Z powyższego powodu KE wprowadzi nowy mechanizm, mający usprawnić deportacje osób nie mających podstaw do żądania azylu. Decyzja o wyrzuceniu tych imigrantów miałaby być wydawana w przeciągu 12 tygodni. Co więcej, w ramach wspomnianej „obowiązkowej solidarności” państwa unijne mogłyby też wybrać możliwość przyjęcia do siebie obcokrajowców, ale w celu zajęcia się ich deportacją.

Na podstawie: Bankier.pl, Reuters.com
Autorstwo: Autonom.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.