Kometa C/2013 A1 uderzy w Marsa w 2014 r.?

Opublikowano: 26.02.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 591

Szykuje się planetarna katastrofa, na szczęście może do niej dojść na Marsie a nie na Ziemi. Do wyjątkowego zdarzenia dojdzie w 2014 roku, kiedy to ma dojść do zderzenia Czerwonej Planety z kometa C/2013 A1. Odkryta na początku 2013 roku, kometa C/2013 A1 w październiku 2014 znajdzie się w odległości około 105 km od Marsa.

Ta kometa porusza się po tak zwanej wstecznej orbicie. Dlatego jej prędkość przy ewentualnym spotkaniu komety z planetą może być bardzo wysoka, nawet 56 km/s. Szacuje się, że w przypadku kolizji z kometą na Marsie wyzwoli się energia zderzenia sięgająca 20 miliardów megaton, Miejsce upadku stworzy krater o średnicy przynajmniej 500 km i głębokości około 2 km.

Astronomowie podkreślają, że niepewność orbity komety pozwala na snucie różnych scenariuszy jej ruchu w przestrzeni. W każdym razie, już teraz możemy powiedzieć, że o ile nie dojdzie do kolizji to przynajmniej do bardzo bliskiego przelotu komety w pobliżu Marsa.

Gdyby jednak doszło do impaktu to nie byłoby to pierwsze obserwowane zderzenie dwóch ciał niebieskich w Układzie Słonecznym. Pierwszym było uderzenie komety Shoemaker-Levy 9, która wpadła w Jowisza w lipcu 1994 roku. Fragmenty komety uderzały w atmosferę Jowisza z prędkością 64 km/s, co spowodowało silne zaburzenia pokrywy chmur gazowego giganta.

Na podstawie: news.discovery.com
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Janusz Korczyński 26.02.2013 20:42

    Takie zderzenie uwolni ogromną liczbę gazów… zwłaszcza jeśli biegun będzie celem – ogromne ilości dwutlenku węgla. Będzie na Marsie przez chwilę cieplej 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.