Kometa C/2013 A1 uderzy w Marsa w 2014 r.?

Opublikowano: 26.02.2013 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 196

Szykuje się planetarna katastrofa, na szczęście może do niej dojść na Marsie a nie na Ziemi. Do wyjątkowego zdarzenia dojdzie w 2014 roku, kiedy to ma dojść do zderzenia Czerwonej Planety z kometa C/2013 A1. Odkryta na początku 2013 roku, kometa C/2013 A1 w październiku 2014 znajdzie się w odległości około 105 km od Marsa.

Ta kometa porusza się po tak zwanej wstecznej orbicie. Dlatego jej prędkość przy ewentualnym spotkaniu komety z planetą może być bardzo wysoka, nawet 56 km/s. Szacuje się, że w przypadku kolizji z kometą na Marsie wyzwoli się energia zderzenia sięgająca 20 miliardów megaton, Miejsce upadku stworzy krater o średnicy przynajmniej 500 km i głębokości około 2 km.

Astronomowie podkreślają, że niepewność orbity komety pozwala na snucie różnych scenariuszy jej ruchu w przestrzeni. W każdym razie, już teraz możemy powiedzieć, że o ile nie dojdzie do kolizji to przynajmniej do bardzo bliskiego przelotu komety w pobliżu Marsa.

Gdyby jednak doszło do impaktu to nie byłoby to pierwsze obserwowane zderzenie dwóch ciał niebieskich w Układzie Słonecznym. Pierwszym było uderzenie komety Shoemaker-Levy 9, która wpadła w Jowisza w lipcu 1994 roku. Fragmenty komety uderzały w atmosferę Jowisza z prędkością 64 km/s, co spowodowało silne zaburzenia pokrywy chmur gazowego giganta.

Na podstawie: news.discovery.com
Źródło: Zmiany na Ziemi

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Janusz Korczyński
Użytkownik

Takie zderzenie uwolni ogromną liczbę gazów… zwłaszcza jeśli biegun będzie celem – ogromne ilości dwutlenku węgla. Będzie na Marsie przez chwilę cieplej :)