Komentatorzy częściej chwalą białych piłkarzy

Opublikowano: 01.07.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 614

Duńska firma RunRepeat wraz ze stowarzyszeniem zrzeszającym piłkarzy przygotowała raport dotyczący sposobu komentowania reporterów piłkarskich. Głównym punktem zainteresowania jego autorów były opinie komentatorów dotyczące zawodników o konkretnym kolorze skóry. Z zebranego materiału wynika, że większość pochwał było skierowanych do piłkarzy o jasnym kolorze skóry, a zupełnie odwrotnie było w wypadku osób o ciemniejszej karnacji.

https://www.youtube.com/watch?v=Iq4XmTDPA6U

Ogółem autorzy „badania” wzięli pod uwagę 2073 wypowiedzi anglojęzycznych komentatorów dotyczące 80 meczów niezakończonego jeszcze w większości krajów bieżącego sezonu piłkarskiego. W raporcie uwzględniono spotkania rozgrywane w ramach lig włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej i angielskiej, a w centrum zainteresowania znalazło się 643 piłkarzy różnych ras i odcieni skóry.

Ze sporządzonego przez RunRepeat i Stowarzyszenie Piłkarzy Profesjonalnych (PFA) raportu wynika więc, że 62 proc. pochwał wypowiedzianych przez komentatorów było skierowanych do zawodników o jaśniejszej skórze. Zupełnie inaczej było w przypadku zawodników o ciemniejszej karnacji, bo ich sposobu gry dotyczyło blisko 63,33 proc. krytyki.

Wyniki osobliwego badania najprawdopodobniej będą wykorzystane do kolejnej „antyrasistowskiej” kampanii, tym razem wymierzonej w dziennikarzy sportowych. Przedstawiciel PFA komentując je powiedział mediom, że „to badanie pokazuje wyraźne uprzedzenie w sposobie opisywania atrybutów piłkarzy ze względu na ich kolor skóry”. W ten sposób komentatorzy mają więc wzmagać „uprzedzenia rasowe” poprzez kształtowanie opinii ludzi.

Na podstawie: TheGuardian.com, Sport.onet.pl, PolskieRadio24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.