Komentatorzy częściej chwalą białych piłkarzy

Opublikowano: 01.07.2020 | Kategorie: Kultura i sport, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 572

Duńska firma RunRepeat wraz ze stowarzyszeniem zrzeszającym piłkarzy przygotowała raport dotyczący sposobu komentowania reporterów piłkarskich. Głównym punktem zainteresowania jego autorów były opinie komentatorów dotyczące zawodników o konkretnym kolorze skóry. Z zebranego materiału wynika, że większość pochwał było skierowanych do piłkarzy o jasnym kolorze skóry, a zupełnie odwrotnie było w wypadku osób o ciemniejszej karnacji.

Ogółem autorzy „badania” wzięli pod uwagę 2073 wypowiedzi anglojęzycznych komentatorów dotyczące 80 meczów niezakończonego jeszcze w większości krajów bieżącego sezonu piłkarskiego. W raporcie uwzględniono spotkania rozgrywane w ramach lig włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej i angielskiej, a w centrum zainteresowania znalazło się 643 piłkarzy różnych ras i odcieni skóry.

Ze sporządzonego przez RunRepeat i Stowarzyszenie Piłkarzy Profesjonalnych (PFA) raportu wynika więc, że 62 proc. pochwał wypowiedzianych przez komentatorów było skierowanych do zawodników o jaśniejszej skórze. Zupełnie inaczej było w przypadku zawodników o ciemniejszej karnacji, bo ich sposobu gry dotyczyło blisko 63,33 proc. krytyki.

Wyniki osobliwego badania najprawdopodobniej będą wykorzystane do kolejnej „antyrasistowskiej” kampanii, tym razem wymierzonej w dziennikarzy sportowych. Przedstawiciel PFA komentując je powiedział mediom, że „to badanie pokazuje wyraźne uprzedzenie w sposobie opisywania atrybutów piłkarzy ze względu na ich kolor skóry”. W ten sposób komentatorzy mają więc wzmagać „uprzedzenia rasowe” poprzez kształtowanie opinii ludzi.

Na podstawie: TheGuardian.com, Sport.onet.pl, PolskieRadio24.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o