Komary GMO posłużą do walki z dengą

Opublikowano: 26.07.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 869

Tak jak zapowiadano już od dłuższego czasu, komary GMO pozwolą kontrolować dengę, roznoszoną przez komary tygrysie. Brazylia już niedługo będzie pierwszym państwem, w którym zmodyfikowane genetycznie owady posłużą do walki z wirusem.

Brytyjska firma biotechnologiczna Oxitec już w przyszłym tygodniu otworzy swoją placówkę w brazylijskim mieście Campinas, gdzie rozpocznie się “hodowla” zmodyfikowanych genetycznie komarów. Gdy znajdą się one na wolności, będą wiązać się z samicami a ich potomstwo, właśnie dzięki modyfikacjom genetycznym, nie będzie miało szans na osiągnięcie dojrzałości. W ten sposób planuje się ograniczyć liczebność komarów Aedes aegypti, czyli komarów tygrysich.

Jak informuje “New Scientist”, w ciągu ostatnich 50 lat liczba osób chorujących na dengę wzrosła 30-krotnie. Corocznie na tę chorobę zapada ponad 50 milionów ludzi. Naukowcy uważają, że zmodyfikowane genetycznie komary są najlepszym rozwiązaniem w walce z dengą. Brazylia jako pierwsza będzie korzystać z tej metody a Stany Zjednoczone również rozważają taką opcję.

Jednak wciąż pozostaje pytanie, czy taka ingerencja w naturę nie wywoła efektów niepożądanych. Fakt, że ta metoda może być bardzo skuteczna w walce z dengą nie oznacza jednocześnie, że jest bezpieczna. Warto za przykład podać żywność modyfikowaną genetycznie, która ma pomóc w walce z głodem na całym świecie i miała być podobno taka zdrowa.

Autor: John Moll
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. MichalR 26.07.2014 11:11

    Jeśli wprowadzonoby do środowiska komary których samice byłyby niepłodne, ale samce tak, to przy odporności takich komarów na jakiś środek owadobójczy i rozpylaniu tego środka to populacja komara płodnego mogłaby spaść drastycznie.

  2. adambiernacki 26.07.2014 13:02

    Modyfikowane komary mogą i posłużą głównie jak broń przeciw ludziom. Za żadne skarby świata nie uwierzę w to, że oto Moloch robi coś dobrego dla ludzi. Raduj się z igrzysk biedaku bo jak nie to cię komar up..

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.