Komary GMO masowo uwalniane do środowiska

Opublikowano: 07.11.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 721

Te komary są genetycznie zmodyfikowane aby zabijały – własne potomstwo.

Naukowcy odnotowali w niedzielę pierwsze oznaki sukcesu pierwszego uwolnienia do środowiska komarów zaprojektowanych, aby przekazywały uśmiercające geny swojemu potomstwu. Geny te mają zagwarantować, że komary zginą zanim osiągną dorosłe stadium.

Te wyniki i inne prace, mogą wkrótce zwiastować wiek, w którym genetycznie zmodyfikowane owady zostaną wykorzystane aby kontrolować szkodniki upraw i choroby przenoszone przez owady, takie jak gorączka denga i malaria.

Ale badania wzbudzają również zaniepokojenie co do możliwych niezamierzonych skutków dla zdrowia publicznego i środowiska, ponieważ jeśli genetycznie zmodyfikowane owady zostaną wypuszczone do środowiska, nie będą mogły być wycofane.

Władze w Florida Keys, które w 2009 roku odnotowały pierwsze przypadki gorączki denga od dziesięcioleci mają nadzieję prowadzić plenerowy test ze zmodyfikowanymi komarami już w grudniu.

[…] Pierwsze masowe uwolnienie, które zostało omówione w pracy naukowej opublikowanej w Internecie w czasopiśmie Nature Biotechnology, miało miejsce na Kajmanach na Karaibach w 2009 roku, co wprowadziło międzynarodową społeczność naukową w zakłopotanie. Następnie firma Oxitec (twórca zmodyfikowanych genetycznie komarów) wypuściła komary w Malezji i Brazylii.

Opracowanie: Andrew Pollack
Zdjęcie: Andreas
Źródło oryginalne: New York Times
Źródło polskie: Prison Planet


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. manchester U 07.11.2011 08:48

  zabraknie komarów nietoperze nie bedą się miały czym posiłkować na kolację i wtedy zdechną.A jak zabraknie nietoperzy to bedziemy mieli wysyp innego świństwa i tak w koło macieju aż sami zdechniemy w przydrożnym rowie

 2. erazm55 07.11.2011 09:22

  No to zmodyfikują człeka tak by nie stwarzał problemu.A co do ulepszaczy natury,to pewnie myślą że oni są niezniszczalni.

 3. predi 07.11.2011 11:33

  Tylko czekać, aż się to wszystko wymknie spod kontroli..

 4. adambiernacki 07.11.2011 15:16

  Zło ucieleśniło się i ustanawia swoje królestwo. Ciekawe, że zawsze zadziera ze “sferami niebieskimi” co skazane jest na niepowodzenie. Planeta wszak jest silniejsza a co dopiero gwiazda. Chyba, że zło chce pokonać…tylko nas.

 5. memento 07.11.2011 18:01

  Wypowiadasz się w imieniu komarów?

 6. deep 08.11.2011 02:04

  tak, wszystkie komary umrą, bo uwolni się kilka tysięcy komarów uszkodzonych genetycznie…
  Jak, kutwa, nie będzie można ich wycofać? Same się wycofają po jednym pokoleniu…
  Drogi adminie, po co takie bzdury w ogóle publikować? Tego się aż komentować nie chce 🙂

 7. bladylew 08.11.2011 08:44

  Już im się całkiem w dupach poprzewracało

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.