Kolumbijska lewica się jednoczy

Opublikowano: 01.03.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 920

Partie i ruchy lewicowe w Kolumbii ogłosiły utworzenie nowego sojuszu nazwanego „paktem historycznym” (Pacto Historico). Stawiają sobie za cel zdobycie w przyszłorocznych wyborach większość w Kongresie Narodowym oraz odsunięcie od władzy nieudolnej koalicji konserwatystów i liberałów.

Pakt utworzyły następujące ugrupowania: Colombia Humana, Unia Partiotyczna – Partia Komunistyczna, Alternatywny Biegun Demokratyczny, Rdzenny i Społeczny Ruch Alternatywny (MAIS), Kolumbijska Partia Pracy, Unia Demokratyczna oraz ruch ,,My jesteśmy Kolumbią”. Ogłaszając powstanie sojuszu liderzy zaprosili do współpracy wszystkie inne partie i organizacje lewicowe, które wyrażą taką chęć. Podkreślili, że pragną zgromadzić pod jednym sztandarem wszystkie lewicowe ruchy politycznych i społecznych oraz wszystkich obywateli, którzy pragną zaangażować się w program odbudowy kraju i działać na rzecz pokoju, sprawiedliwości społecznej, ekologii, edukacji i ochrony zdrowia.

Powstanie koalicji zbiega się w czasie z eskalacją kryzysu politycznego w Kolumbii, związanego z pogorszeniem się sytuacji gospodarczej i społecznej kraju po dwóch i pół roku nieudolnych rządów prawicowego prezydenta Ivana Duque. Sojusz stawia sobie za cel zdobycie co najmniej 86 miejsc w Izbie Reprezentantów i 55 w Senacie, co pozwoliłoby odsunąć od władzy koalicję ugrupowań konserwatywnych i liberalnych oraz dało lewicy większość niezbędną do przeprowadzenia w kraju gruntownych reform.

Przywódcy partii tworzących Pacto Historico zaznaczyli, że droga do tego będzie bardzo trudna, bo stają w szranki z oligarchicznym i skorumpowanym układem, od lat trzymającym lewicę z dala od władzy, ale fakt ten tylko jeszcze bardziej motywuje ich do stworzenia wspólnej strategii wyborczej i zaproponowania wyborcom realnej alternatywy dla Kolumbii.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.