Kolejny poseł torysów zamieszany w aferę

Opublikowano: 11.11.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1275

Ujawniono kolejne fakty związane z „dodatkowymi” źródłami dochodu posłów Partii Konserwatywnej. W obliczu tej afery głos zabrał premier Boris Johnson, który zapewnia, że Wielka Brytania “nie jest skorumpowanym krajem”.

Po głośnym skandalu lobbingowym z udziałem Owena Patersona, na jaw wyszły szokujące fakty związane z zarobkami Sir Geoffreya Coxa, byłego prokuratora generalnego. Jak ustalili dziennikarze śledczy „The Guardian” podczas sprawowania swojego mandatu poselskiego Cox zarobił 6 milionów funtów wykonując inną pracę! Tylko w zeszłym roku w ten sposób zarobił około 900 tysięcy funtów pracując, jako adwokat. W tym czasie nie wziął udziału przynajmniej w 12 głosowaniach, bo był zbyt zajęty świadczeniem swoich usług prawniczych. W obliczu tych oskarżeń Sir Geoffrey Cox zapewnia, że podczas swoje kadencji w Izbie Gmin nie złamał żadnych zasad parlamentarnych.

Zaznaczmy bardzo wyraźnie, że brytyjscy posłowie zgodnie z prawem mogą wykonywać dodatkową pracę, jako na przykład jako lekarze lub prawnicy, pisać książki lub wygłaszać przemówienia. Jednak muszą zadeklarować wszelkie dodatkowe dochody oraz prezenty i darowizny. Nie mogą w ramach swojej “drugiej pracy” wykorzystywać środków publicznych, w tym biur parlamentarnych i właśnie w przypadku Sir Coxa miało do tego dojść.

Jak czytamy na łamach serwisu informacyjnego BBC w ramach doradztwa rządowi Brytyjskich Wysp Dziewiczych miał wykorzystywać swoje biuro poselskie. We wrześniu brał udział w wirtualnym przesłuchaniu właśnie z niego. Widać wyraźnie na nagraniu, jak w pewnym momencie przeprasza, wstaje z krzesła i wychodzi. Wraca na miejsce około pół godziny później. Jego nieobecność pokrywa się w czasie z głosowaniem w sprawie finansowania opieki zdrowotnej i społecznej, które miało miejsce w Izbie Gmin. Widać wyraźnie, że jego obowiązki polityczne kolidują z pracą wykonywaną zawodowo.

Sir Geoffrey Cox zapewnia, że sumiennie wykonuje swoje obowiązki poselskie, a sprawy załatwiane w imieniu wyborców są dla niego najważniejsze. Jest jednak gotów na w pełni przyjąć wyrok parlamentarnej komisarz ds. standardów w swojej sprawie. Dodajmy, że od 2005 roku pozostaje posłem z okręgu Torridge i West Devon. Jego sprawa już została skierowana do do niezależnego parlamentarnego komisarza ds. standardów przez Partię Pracy.

W tej kwestii wypowiedział się również Boris Johnson, choć uniknął komentowania sprawy samego Coxa. „Naprawdę nie wierzę, że Wielka Brytania jest choć w najmniejszym stopniu skorumpowanym krajem, nie wierzę też, że nasze instytucje są skorumpowane” – komentował szef brytyjskiego rządu.

„Mamy bardzo, bardzo twardy system demokracji parlamentarnej i kontroli, nie tylko tej sprawowanej przez media. Myślę, że niestety nadal zdarzają się przypadki, w których posłowie, którzy łamali zasady w przeszłości, mogą być winni łamania tych zasad dziś” – zaznaczał Johnson. Jednocześnie uściślił, że nie będzie komentował poszczególnych przypadków. Podkreślił jednak, że posłowie, którzy złamali obowiązujące regulacje „powinni zostać ukarani”.

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.