Kolejny etap promocji płatności bezgotówkowych

Opublikowano: 04.03.2013 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka, Społeczeństwo

Liczba wyświetleń: 542

O propagandzie mającej na celu wyniesienie na piedestał transakcji bezgotówkowych i co za tym idzie, oczywistym ograniczeniu płatności pieniądzem analogowych, głośno jest od dłuższego czasu. W Polsce rozpoczął się właśnie kolejny etap tej operacji – a raczej procederu – pod przykrywką troski o osoby starsze nie posiadające kont bankowych.

Dyrektorzy banków oraz najróżniejsi „eksperci” w dziecinie gospodarki i finansów alarmują o niskim poziomie „ubankowienia” Polski, oceniając je na 77 procent, jednocześnie wskazując, że np. w krajach skandynawskich ludzi bez konta w banku praktycznie nie ma. Jako powód tego stanu rzeczy wskazują niski poziom uświadomienia naszych rodaków, głównie ludzi starszych, którzy nie znając zasad i pojęć związanych z bankowością oraz finansami, po prostu nie ryzykują i trzymają pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że przechowywane w ten sposób oszczędności nie są kontrolowane i przez to stają się solą w oku rządzących, którzy nie mogą swojej trzódki ostrzyc jeszcze dokładniej.

Promotorzy „ubankowienia” wychodzą ze światłą ideą szeroko zakrojonej operacji uświadamiania seniorów poprzez różnego rodzaju szkolenia z wiedzy o bankach, na których przedstawia się posiadanie kont bankowych i przelewy bezgotówkowe w samych superlatywach. Koncepcja zaznajamiania osób starszych z zawiłościami systemów bankowych pojawia się również na tzw. uniwersytetach trzeciego wieku, które współpracują z NBP.

Jednym z frontów na których działa idea „ubankowiania” jest telewizja. W lutym tego roku rozpoczęła się emisja serialu „Spokojnie, to tylko ekonomia”, który powstał w ramach współpracy TVP1 z Narodowym Bankiem Polskim. Według twórców, obraz ten to przedstawienie korzyści płynących z posiadania wiedzy ekonomicznej, a wszystko ma być pokazane na przykładzie „typowych Polaków”. Nie sposób nie doszukać się podobieństw do kampanii promującej szczepienia ochronne, czy – emitowanych w amerykańskiej i brytyjskiej telewizji – reklam zachwalających technologię RFID.

Oprócz tego od roku 2012 roku NBP prowadzi program Akademia Dostępne Finanse wymierzony w autorytety lokalnych społeczności np. samorządowców i mający na celu – jak wskazuje nazwa projektu – upowszechnić konta bankowe. Twórcy Akademii zarzekają się jednak, że ich program ma nie tylko na celu promowania transakcji bezgotówkowych ale przede wszystkim ochronę przed oszustami.

Tak więc jak widać na powyższych przykładach idea społeczeństwa opartego na transakcjach gotówkowych, w którym każdy nasz grosz znajduje się pod lupą rządzących, jest na naszych oczach, krok po kroku wprowadzana w życie, a promowany wizerunek jej pomysłodawców a la Matka Teresa sprawia, że praktycznie nikt nie wnosi słowa sprzeciwu.

Autor: MulderXXX
Źródło: Zmiany na Ziemi


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. cetes 04.03.2013 17:55

    Jak będziesz musiał mieć konto, to już nic nie zatrzyma banksterów przed podniesieniem kosztów jego obsługi i przeprowadzania transakcji do wielkości absurdalnych.
    Nie dość, że bardzo niskie renty i emerytury, to jeszcze połowę zagarną ci chciwcy.

  2. MichalR 05.03.2013 21:16

    Miejmy nadzieję, że przyszłości nasi politycy nie wpadną na pomysł zdelegalizowania gotówki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.